Event
Kan du huske det? - Ny viden om hukommelsen - Stress og hukommelse
Hukommelsen er en helt afgørende forudsætning for vores liv og derfor også for vores arbejdsliv. Vi bruger hukommelsen, når vi skal huske vores arbejdsopgaver, og når vi vurderer, hvilken måde vi skal udføre dem på.
Aalborg Universitet, Aalborg Øst
Monday 27 January 2025
17:00 - 19:30
DKK 0.00 - DKK 100.00
Danish
Hukommelsen er en helt afgørende forudsætning for vores liv og derfor også for vores arbejdsliv. Vi bruger hukommelsen, når vi skal huske vores arbejdsopgaver, og når vi vurderer, hvilken måde vi skal udføre dem på. Vi bruger også hukommelsen, når vi skal huske, hvad der blev sagt til møder, og hvad navnene er på vores kollegaer, kunder eller klienter. Med andre ord bruger vi hukommelsen hele tiden.
Men hvad er hukommelse, og kan man tale om, at der er flere slags? Hvordan fungerer hukommelsen, og hvad sker der med den, når vi bliver ramt af stress eller bliver ældre? Kan vi lære at aflaste hjernen, og kan det optimere vores hukommelse? Og hvad sker der egentlig i hjernen, når vi lærer, og når vi glemmer?
Disse spørgsmål og mange flere kan du blive klogere på, når tre eksperter fortæller om den gode og dårlige hukommelse i arbejdslivet.
ERSTATTER det aflyste arrangement 28. nov. 2024 & 18. december 2024.
Kompetenceforum Nord medbringer vand, sodavand og øl fra oplæggets begyndelse, ligesom vi efter oplægget nyder noget lækkert at spise - evt. spørgsmål kan rettes til arrangøren på mail: erik.nicolaisen@m.ida.dk.
Prices
Participant, not a member of IDA | 100 kr. |
Company member | 100 kr. |
Member of organiser | 0 kr. |
Unemployed IDA member | 0 kr. |
Member | 0 kr. |
Senior member | 0 kr. |
Student member | 0 kr. |
Options
Ledsager | 100 kr. |
Practical Information
Where
Kroghstræde 3
9220 Aalborg Øst
Lokale 2.132 - OBS - se skiltning på dagen; kan være ændret til andet lokale
When
17:00 - 19:30