Event

Roskilde Domkirke, arkitekturen rundt om kirken som byvandring

Hør arkitekt Frank Ramskov fortælle om, hvordan Roskilde har udviklet sig gennem tiderne med kirken som centrum.

Stændertorvet, Roskilde

Thursday 15 May 2025

18:00 - 21:30

DKK 150.00 - DKK 230.00

Danish

More practical information at the bottom of the page.

Arkitekt Frank Ramskov vil på turen rundt om Domkirken fortælle om historien og arkitekturen, der hører til pladserne, haverne og ikke mindst bygningerne, der omgiver kirken. Der vil blive fortalt om det gamle Roskildes udvikling, om de forskellige stilarter for bygningerne og om livet gennem tiderne.

Vores rundviser har et indgående kendskab til Roskilde, til kirken og bylivet, og vil krydre fortællingen med anekdoter og skrøner, der har præget området og dets beboere gennem tiderne.

Efter rundvisningen, der varer ca. to timer, serveres en anretning på en restaurant i nærheden af kirken. Der serveres et glas vin, en vand eller fadøl til maden.

Der er parkering på Stændertorvet eller andre af de nærliggende parkeringspladser. Schmeltz Plads er byens store P-plads og har som regel de bedste parkeringsmuligheder og ligger også tæt på kirken og centrum.

Der er gratis parkering efter kl. 18.00, men husk at benytte P-appen indtil dette tidspunkt. 

For de private P-pladser ses reglerne på de sorte skilte, der står ved disse pladser.

Yderligere oplysninger på al@al-ing.dk eller 21 70 83 51 

Prices

Unemployed IDA member

230 kr.

Member

230 kr.

Senior member

230 kr.

Student member

150 kr.

Options

Ledsager

290 kr.

Practical Information

Where

Stændertorvet
Stændertorvet
4000 Roskilde
Mødested er ved Byens Hus, mellem de historiske bygninger med de takkede gavle.

When

Thursday 15 May 2025
18:00 - 21:30

Registration deadline

Monday 12 May 2025 23:55

Latest cancellation

Sunday 11 May 2025 23:55

Event language

Danish

Participants

16

Organizer

Roskilde-Køge Afdeling, IDA Sjælland

Co-organizer

IDA Sjælland

Meetup no.

359263
Login to see attached files