Arbejder i udlandet, men er i DK grundet corona

Hvis du normalt arbejder i udlandet, rejser corona-situationen en række spørgsmål om bl.a. social sikring, 42-dages-reglen, selvangivelse og brug af bil.

Jeg arbejder normalt udenfor Danmark, men arbejder nu fra mit hjem i Danmark pga. Corona. Har det nogen betydning for min sociale sikring?
Hvis du bor i ét land og normalt arbejder i et andet EU/EØS-land (f.eks. lokal ansat i Tyskland), er det Udbetaling Danmarks opfattelse, at hjemmearbejde på grund af at du ikke har mulighed for at arbejde i dit normale arbejdsland ikke vil have nogen indflydelse på din sociale sikring. Du vil fortsat være omfattet af det samme lands sociale sikring som tidligere. Den samme opfattelse deler myndighederne i Tyskland og Sverige.

Udbetaling Danmark har i forlængelse heraf opfordret til, at man ikke søger om en ny A1-attest på baggrund af det ændrede arbejdsmønster (fordi du nu arbejder i flere lande), hvis du er i denne situation medmindre myndighederne i dit normale arbejdsland kræver det.

Hvis du bor i Danmark og normalt arbejder i flere EU/EØS-lande og i den forbindelse har fået udstedt en A1-attest, vil en midlertidig ændring af fordelingen af arbejdet i de forskellige lande ikke få indflydelse på din sociale sikring. Det gælder også, hvis du midlertidigt kun arbejder hjemmefra. Din A1-attest vil således fortsat være gyldig, hvorfor du ikke bør foretage dig yderligere.

Hvis du er udstationeret fra Danmark til et andet land og derfor har ansøgt om at forblive på dansk social sikring, men udstationering er blevet afbrudt, fordi du ikke længere kan arbejde i det land, du er udstationeret til, er din nugældende A1 attest stadig gældende, såfremt du alene arbejder i Danmark midlertidigt i op til 2 måneder, og du forventer at tage tilbage til det land, du er udstationeret til, og færdiggøre din udstationering. Såfremt du ikke forventer at tage tilbage til det land, du er udstationeret til, og færdiggøre udstationeringen, skal der gives besked til myndighederne om, at du ikke længere anses for udstationeret.


Jeg bor i Danmark og jeg arbejder normalt udenfor Danmark og jeg anvender LL§33A (den såkaldte ”42-dages regel”) ved beregningen af min skat. Kan jeg være i Danmark i mere end 42 dage i Danmark i løbene 6 måneders periode pga. Corona?

Der er vedtaget lovændring af LL §33A vedrørende en midlertidig ordning som du kan benytte dig af, men anvendelsen afhænger af din konkrete situation og om du har mulighed for at rejse ud af Danmark igen inden 30. juni 2020.

Lovændringen betyder, at der ses bort fra ophold i Danmark fra 9. marts 2020 til 30. juni 2020 (eller der tidspunkt arbejdsopholdet genoptages hvis før 30. juni 2020) og udlandsopholdet anses ikke for afbrudt. Der suspenderes således for 42 dages betingelsen og for betingelse om at kun ”nødvendigt” arbejde i Danmark er tilladt. Du skal betale skat i Danmark af din lønindkomst inkl. løn under ferie vedrørende dage i Danmark i perioden.

Bemærk, at det er en betingelse at du rejser ud af Danmark inden 30. juni 2020. Det har betydning at hvis du:
ikke har opfyldt betingelserne i LL §33A i 6 måneder forud for den dag du vender tilbage til Danmark og/eller
dit arbejdsophold i udlandet efter du igen kan rejse ud af Danmark varer under 6 måneder.

Kan du ikke rejse ud af Danmark inden 30. juni 2020 skal du opfylde betingelserne i LL § 33A i 6 måneder før opholdet i Danmark for at denne periode kan blive omfattet af LL§33A og du skal starte en ny §33A periode og opfylde betingelserne i 6 måneder fra udrejsedagen for at perioden efter udrejse også bliver omfattet af LL § 33A.

Hvornår skal jeg indlevere min danske selvangivelse
Skatteministeren har oplyst at oplysningsfristen (selvangivelsesfristen) for indkomståret 2019 ændres til den 1. september 2020.

Forlængelsen omfatter:

  • Almindelige lønmodtagere mv., som normalt får dannet en automatisk årsopgørelse og har frist til 1. maj med ændringer til årsopgørelsen.
  • Små erhvervsdrivende, fx med forældreudlejning, der modtager en årsopgørelse, og som normalt har frist den 1. juli.
  • Selvstændigt erhvervsdrivende og borgere med indkomst fra udlandet mv., der normalt har frist den 1. juli.

Vigtigt: Du skal være opmærksom på, at betalingsfristen for indbetaling af restskat ikke er rykket. Det betyder, at eventuel restskat skal indbetales senest den 1. juli 2020 for at undgå restskattetillæg på 4%.

Jeg bor i Danmark og jeg arbejder normalt i Sverige og anvender Øresundsreglerne ved beregning af min skat. Kan jeg fortsat anvende disse regler selvom mit arbejdsmønster ændre sig?

Nej – De danske skattemyndigheder har udtrykt, at den gældende skattelovgivning kun kan fraviges ved lov. Det betyder, at du fortsat skal opfylde de sædvanlige betingelser for at anvende Øresundsreglerne. Ved den seneste lovændring af skatteregler pga. Corona, blev der ikke lavet en lovændring vedrørende Øresundsreglerne og der forventes derfor ikke at der kommer en lovændring på dette område som retter op på den uheldige situation for nogen lønmodtagere

Læs også: Øresundspendlere, skat og social sikring under corona

Jeg bor i Danmark og jeg har en firmabil på udenlandske nummerplader stillet til rådighed af min udenlandsk arbejdsgiver. Kan jeg fortsat anvende firmabilen selvom jeg arbejdere mere i Danmark pga. Corona?
Reglerne for udenlandske firmabiler er uændret. Det vil sige, at din udenlandske firmabil fortsat kan fritages for afgiftsregistrering i Danmark, såfremt du ikke opfylder dags- og kilometerkriterierne indenfor enhver 12-måneders periode.

Her kan du læse yderligere information fra Skat om de generelle regler for afgiftsfritagelse på udenlandske firmabiler

Læs mere

Digital inspiration

Dyk ned i IDAs webinar-univers

Se et af vores mange webinarer om alt fra hvordan du organiserer dit nye hjemmearbejdsliv til teknologien bag kunstig intelligens.

Se webinar

Kontakt

IDA rådgiver dig - kontakt os digitalt

IDAs rådgivning og øvrige tilbud til dig som medlem er åbent helt som vanligt. Vi har samlet de mest stillede spørgsmål om corona i en FAQ. Men du kan kontakte IDA med alle dine konkrete spørgsmål.

Kontakt IDA