De refererer til en udenlandsk chef eller samarbejder med andre kulturer på arbejdspladsen.
En sådan kompleks virkelighed stiller nye krav til de ansatte og til organisationen. Både i forhold til at drive forandringer og i forhold til at interagere på tværs af kulturer.
Det stiller krav til, at den enkelte fx kan afkode kommunikationen og hierarkiet, forholde sig til diverse interessenter, selv kan kommunikere effektivt, bygge tillidsfulde relationer samt tage eller påvirke beslutninger på tværs af kulturer.
I samarbejde med Change Manager, Marisa Matarese, tilbyder IDA et forløb til lige præcis din virksomhed med det formål at klæde medarbejderne og organisationen på til at navigere i en global kontekst.
Forløbet er skræddersyet til organisationens og medarbejdernes specifikke behov, og derfor vil indholdet variere afhængigt af de aktuelle udfordringer.
Har i en Akademikerklub eller virksomhedsgruppe, er det naturligt at søge i dette regi, men det er også muligt, at søge som enkelt person, på vegne af en gruppe IDA medlemmer. At der er lokal organisering på din arbejdsplads, er således ikke et krav, men vi stiller dog som krav, at I er min. 15 IDA-medlemmer, der vil få glæde af forløbet.
IDA har produceret et tema med fokus på globalt arbejdsliv. Her kan du finde artikler, kurser, videoer og podcasts - alle med fokus på det at arbejde global.
af IDAs privatansatte arbejder på et andet koncernsprog end dansk.
Kilde
Global employability: En medlemsundersøgelse, 2017
Eller
Eller
I skal skrive en kort ansøgning, hvor I redegør for jeres aktuelle udfordringer og ønsker til sparring. Vi vurderer de indkomne ansøgninger løbende og kontakter jeg, hvis vi har brug for yderligere oplysninger.
Vi hører gerne fra jer, hvis I oplever andre udfordringer ved at være ansat i en global kontekst, så vi kan sammensætte et oplæg, der matcher jeres lokale behov.
Ansøgningen eller eventuelle spørgsmål til ydelsen sendes til juridisk konsulent Stine Lund slu@ida.dk eller virksomhedskonsulent Stine Schulze ssc@ida.dk.