Event
Andreas Mogensen og fremtiden for bemandet rumfart
Den danske astronaut Andreas Mogensen og hans seneste rumrejse er emnet for det traditionsrige nytårsforedrag af astrofysiker Michael Linden-Vørnle fra DTU Space. Foredraget efterfølges af middag.
IDA Conference, København V
Wednesday 8 January 2025
16:00 - 21:00
DKK 600.00
Danish
Ingeniøren og astronauten Andreas Mogensen kom 12. marts 2024 tilbage til Jorden efter et mere end 6 måneder langt ophold på Den internationale Rumstation. Opsendelsen fandt sted 26. august 2023. Det var hans anden rumrejse, efter han som den første dansker i september 2015 var i ude i rummet i 10 dage.
I belægningen foran indgangen til Ingeniørhuset i København blev der i 2017 nedlagt en hædersflise med Andreas Mogensens navn til minde om ham og hans første rumrejse. Bemærk flisen på vej ind til foredraget!
I foredraget vil Michael Linden-Vørnle give et overblik over missionen og de seneste resultater samt tillige orientere om fremtiden for bemandet rumfart. Vi kommer også til at høre om andre interessante begivenheder i rummet i det forgangne år.
Billedet af Andreas Mogensen i Den internationale Rumstation stammer fra NASA
Middagen består af to retter med drikkevarer samt kaffe med kage.
Arrangør: Poul Teglhus Andersen, tlf. 2819 2887 mail: poul.teglhus@gmail.com
Prices
Unemployed IDA member | 600 kr. |
Member | 600 kr. |
Senior member | 600 kr. |
Student member | 600 kr. |
Options
Ledsager | 600 kr. |
Practical Information
Where
Kalvebod Brygge 31-33
1780 København V
When
16:00 - 21:00