Event
Bourgogneaften på Restaurant Formel B
På denne aften får du champagne, ti bourgogner - hvid og rød - til fem retter. Tom Brandis guider os gennem aftenen. Formel B fik senest seks stjerner i Berlingske - vi skal smage, om vi er enige.
Restaurant Formel B, Frederiksberg C
Thursday 30 April 2026
18:00 - 22:30
DKK 2,475.00
Danish
Visionen i køkkenet på formel B har altid centreret sig om kvaliteten af den enkelte råvarer, drevet af en søgen for at opnå det optimale på baggrund af det enkle. Dette er Søren Frank enig i og gav seks stjerne i Berlingske.
Det er lykkes, sammen med Tom Brandis, at skaffe pladser til en spændende aften, hvor vi kan tjekke, om vi er enige i anmeldelsen.
Formel B arbejder i øjenhøjde med sine leverandører som hovedsageligt er små danske producenter med respekt for bæredygtighed og naturen.
Restauranten har en stjerne i den berømte Michelin guide.
Vi skal have fem retter, hvor vi starter med champagne og snaks, herefter får vi to vine til hver ret. Det forventes, at der bliver to retter ledsaget af hvide Bourgogner og tre retter med røde Bourgogner. Vinene bliver valgt, så de passer bedst muligt til menuen, som ikke er lavet på nuværende tidspunkt, men der vil være vine fra flere af de kendte kommuner i hhv. Côte de Beaune og Côte de Nuits.
Når menuen er på plads, vil Tom Brandis nøje udvælge ti dejlige vine, som passer til retterne. Tom Brandis vil guide os gennem aftenen.
Vinen kunne være:
Champagne : Doyard Revolution Grand Cru
- 1. ret: Langoureau Saint Aubin Sentier du Clou 2024 og Langoureau Saint Aubin Remilly 2024
- 2. ret: Darviot Meursault Clos de la Velle 2023 og Darviot Meursault Corbins 2023
- 3. ret: Bidault Fixin rouge 2023 og PH Rougeot Beaune Longbois 2023
- 4. ret: Gouges NSG 2020 og Arlaud Vosne Romanee 2020
- 5. ret: Mikulski Volnay Santenots 2023 og Darviot Volnay Gigotte 2023
Vi skal formentlig sidde ved 8 - 10 mandsborde
Tilmelding er bindende.
Prices
Unemployed IDA member | 2,475 kr. |
Member | 2,475 kr. |
Senior member | 2,475 kr. |
Student member | 2,475 kr. |
Options
1. ledsager | 2,475 kr. |
2. og 3. ledsager | 2,550 kr. |
Practical Information
Where
Vesterbrogade 182
1800 Frederiksberg C
Allergier skal oplyses senest 15.april
When
18:00 - 22:30