Event

Brintbilen - Hvor kører den hen? Hør Toyotas bud

Kom og hør hvordan Toyota ser brændselscellen og brintbilens plads i den grønne omstilling. Du vil også kunne se en Mirai og høre om teknologien i en brintbil.

IDA Conference, København V

Thursday 20 April 2023

17:30 - 20:00

DKK 0.00 - DKK 100.00

Danish

More practical information at the bottom of the page.

Vi står midt i en af de største transformationer i nyere tid for at gennemføre den grønne omstilling.

Salget af elbiler øges år for år, men der bliver helt sikkert også brug for mange andre teknologier for at sikre den grønne omstilling. 

Teknologiske udfordringer, opbygning af en tilsvarende infrastruktur, rækkevidde, tiden for opladning / tankning, forsyningssikkerhed, økonomien mm gør det nødvendigt ikke at satse på én teknologi, men vælge blandt de mulige på en måde så alle kriterier tilgodeses bedst muligt.

Her er brint og brændselsceller et meget spændende og lovende alternativ.

Kom og hør hvordan Toyota ser mulighederne for teknologien og bliv også klogere på teknikken bagved. 

Det er Jan Nielsen og Anders Tystrup fra Toyota der holder foredraget.

Toyota tager også en Mirai brintbil med, så man får lejlighed til at se under motorhjelmen på en brintbil.

Kom og få et kig ind i fremtiden.

Program

17:30 – 18:30 Teknologien bag Brintbilen  (Jan Nielsen) 
18:30 – 19:00 Sandwich og øl/vand
19:00 – 20:00 Hvor ser Toyota brændselscellen i fremtiden? (Anders Tystrup)
20:00              Kom med ud og se Mirai
______________________

Spar entrebilletten ved at tilmelde dig netværket inden du tilmelder dig arrangementet
Er du medlem af netværket IDA Automotive, er der gratis deltagelse.
Meld dig ind i IDA Automotive, inden du tilmelder dig. Tilmeld dig her (Husk du skal være logget på ida.dk).
(Et medlemskab af IDA Automotive er gratis og uforpligtende for IDA-medlemmer og du kan være medlem af alle de netværk du ønsker) 

______________________

Arrangør: IDA Automotive - IDA, Ingeniørforeningen

Arrangementet streames liveDu kan tilmelde dig webinaret her.

Billedkilde: Toyota

Meld dig ind i IDA Automotive - Spar entrebilletten ved at tilmelde dig netværket inden du tilmelder dig arrangementet
Medlemskab af IDA Automotive er gratis for IDA medlemmer, er du ikke medlem, så meld dig her inden du tilmelder dig (Husk du skal være logget på ida.dk).

Ikke IDA medlem: Er du ikke medlem af IDA? For at kunne tilmelde dig, skal du oprette en brugerprofil. Bemærk, ved oprettelse af en brugerprofil får du adgang til IDA's online tjenester - du bliver ikke medlem af IDA.

Er du ikke medlem af IDA, kan du tilmelde dig IDA Automotive som gæstemedlemskab via denne formular, årligt gebyr kr. 500,-. Firmamedlemskab kan tegnes via denne formular.

Alle kan tilmelde sig IDA Automotives nyhedsmail og få info om de sidste nye arrangementer: Tilmeld dig nyhedsmail her.

Vigtig oplysning vedr. persondata på deltagerlister
Dit navn, titel og firma vil optræde på deltagerlisten når du har tilmeldt dig arrangementet. Deltagerlisten er tilgængelig for arrangøren og de øvrige deltagere på selve arrangementet i form af en fysisk deltagerliste. Ved nogle arrangementer Dit navn, titel og firma vil optræde på deltagerlisten til dette arrangement, hvis du tidligere har givet samtykke eller har givet samtykke til dette i forbindelse med tilmeldingen. Deltagerlisten er tilgængelig for arrangøren og de øvrige deltagere på selve arrangementet i form af en online deltagerliste. Ved nogle arrangementer udleveres desuden navneskilt, hvor dit navn, titel og firma fremgår. Hvis du afmelder dig arrangementet, vil dine oplysninger ikke længere fremgå af deltagerlisten.

Du kan læse mere om samtykke her, https://mit.ida.dk/samtykker 

Når du er tilmeldt som deltager på dette arrangement, vil du også automatisk modtage info om næste arrangement indenfor samme fagområde.

Prices

Company member

0 kr.

Unemployed IDA member

50 kr.

Member

50 kr.

Senior member

50 kr.

Student member

50 kr.

Participant, not a member of IDA

100 kr.

Student, not a member of IDA

100 kr.

Member of organiser

0 kr.

The UN’s Sustainable Development Goals are part of IDA’s values.

IDA aims to highlight the connection to the UN’s 17 Sustainable Development Goals. This event relates to some of these goals:

Read more about the UN’s Sustainable Development Goals

Practical Information

Where

IDA Conference
Kalvebod Brygge 31-33
1780 København V
Lokale: Se infotavle i receptionen

When

Thursday 20 April 2023
17:30 - 20:00

Registration deadline

Thursday 20 April 2023 15:30

Latest cancellation

Monday 17 April 2023 23:59

Event language

Danish

Participants

35

Organizer

IDA Automotive

Meetup no.

349158
Login to see attached files