Event

De danske sporvogne – Historie og nutid - Fokus: Odense

I efteråret 2024 afholdt IDA Rail to velbesøgte arrangement om sporvognene i København og Aarhus som teknisk kulturarv fra 1800-tallet til den sidste linje 5 kørte i København i1972. Odense fik sporvogne i 1911, som kørte til 1952. (Og så igen i 2022).

IDA-huset Odense, Odense M

Tuesday 2 September 2025

16:00 - 18:00

DKK 0.00 - DKK 150.00

Danish

More practical information at the bottom of the page.

I efteråret 2024 afholdt IDA Rail to velbesøgte arrangement om sporvognene i København og Aarhus som teknisk kulturarv fra 1800-tallet til den sidste linje 5 kørte i København i1972. Odense fik sporvogne i 1911, som kørte til 1952. (Og så igen i 2022). Hør om sporvognenes opståen, tekniske udvikling, som byens puls og bærer af byudviklingen – med fokus på Odense. 

Deltagelse i mødet er gratis, og der vil blive serveret en sandwich i pausen mellem de to dele af foredraget.  

Tilmelding: Er du ikke medlem af IDA? For at kunne tilmelde dig,

. Bemærk, ved oprettelse af en brugerprofil får du adgang til IDAs onlinetjenester - du bliver ikke medlem af IDA.

Vigtig oplysning vedr. persondata på deltagerlister: Dit navn, titel og firma vil optræde på deltagerlisten til dette arrangement. Deltagerlisten er tilgængelig for arrangøren og de øvrige deltagere på selve arrangementet i form af en online deltagerliste.
Hvis du afmelder dig arrangementet, vil dine oplysninger ikke fremgå af deltagerlisten.

Er du medlem af NJS?

På IDA Rails arrangementer vil der fremover være deltagerbetaling. Men I kan stadig deltage til medlemspris, når der er et deltagergebyr. 

For at sikre, at I som medlemmer af NJS får adgang til arrangementerne til samme medlemspris, skal IDA dog have besked om, at I hører til i NJS.

Derfor skal I udfylde denne kontaktformular til IDA. I boksen ”Besked til IDA” skal I skrive, at I gerne vil have et medlemskab af netværk nr. F290a ”NJS – Forum for Nordisk Jernbane Samarbejde”.

På den måde kan IDA sikre, at I deltager til medlemsprisen – også ved fremtidige arrangementer. 

Når I indsender en kontaktformular, vil der blive oprettet en profil til jer i IDAs system, som I kan bruge ved tilmelding fremover.

Vær opmærksom på, at I ikke bliver medlemmer af IDA, men blot får en profil i systemet, så I som medlemmer af NJS også får medlemsprisen fremover, når I tilmelder jer via IDA.

Bemærk, at I kun skal udfylde kontaktformularen første gang, I vil tilmelde jer.

Prices

Participant, not a member of IDA

150 kr.

Company member

0 kr.

Member of organiser

0 kr.

Unemployed IDA member

0 kr.

Member

0 kr.

Senior member

0 kr.

Student member

0 kr.

The UN’s Sustainable Development Goals are part of IDA’s values.

IDA aims to highlight the connection to the UN’s 17 Sustainable Development Goals. This event relates to some of these goals:

Read more about the UN’s Sustainable Development Goals

Practical Information

Where

IDA-huset Odense
Cortex Park Vest 4
5230 Odense M

When

Tuesday 2 September 2025
16:00 - 18:00

Registration deadline

Monday 1 September 2025 23:55

Latest cancellation

Sunday 31 August 2025 23:55

Event language

Danish

Participants

20

Organizer

IDA Rail

Co-organizer

NJS – Forum for Nordisk Jernbane Samarbejde
IDA - Historisk Teknologi, HITEK
IDA Fyn

Meetup no.

359735
Login to see attached files