Event
Et land blev født... Og hvem var manden under Kongshallen? En tur omkring Gamle Lejre
Er Gamle Lejre fødestedet for kongeriget Danmark eller er det Jellinge? Eller er Gamle Lejre kongs-stedet for et øst-Danmark, måske det landområde som Tacitus i år 101 kalder Selon? I hvert fald er alle enige om, at Beowulf var her!
Lejre Museum, Lejre
Saturday 24 May 2025
11:00 - 15:00
DKK 220.00
Danish
Et land blev født… Og hvem var manden under Kongshallen?
En tur omkring Gamle Lejre.
Mødested: Lejre Museum, Orehøjvej 4B, 4320 Lejre.
Mødetid: 24. maj, 2025, kl. 11.
Er Gamle Lejre fødestedet for kongeriget Danmark eller er det Jellinge? Eller er Gamle Lejre kongs-stedet for et øst-Danmark, måske det landområde som Tacitus i år 101 kalder Selon? I hvert fald er alle enige om, at Beowulf var her!
Hvad er sagn og hvad er virkelighed?
Vores guide vil med sit lokalkendskab og engagement i Lejres lokalhistorie sikre os en informativ tur rundt i området.
Fra museet går vi - hvis forholdene tillader det - de ca. 500 meter over de to åer: Lejre Å og Lavringe/Kornerup Å til Lejre Skibssætningen, langs mølledam og forbi kildekalks-kælderen.
Med de ca. 500 meter retur, fortsætter vi til Lejre-Hallerne, markeret i marken vest for Gamle Lejre.
Turen starter og slutter ved Lejre Museum, hvor der - efter vores lille vandring på ca. halvanden time - vil være mulighed for også at se museet.
Vel tilbage ved parkeringspladsen, kører vi til Fasaneriet (Skottehusvej nr. 12, 4320 Lejre, Golfbanens Restaurant!) hvor en frokostplatte venter os kl. ca. 14.
Fornuftig påklædning i overensstemmelse med DMIs melding samt fornuftigt fodtøj anbefales!
Deltager antal maksimalt 25.
Pris:
- for medlemmer 220 kr.
- for ledsager 250 kr.
Tilmelding senest 12. maj 2025.
Afmelding senest 9 maj 2025.
Yderligere information ved henvendelse til:
e-m: evtheill@evtheill.dk eller på tlf. 2145 5730.
Prices
Member of organiser | 220 kr. |
Unemployed IDA member | 220 kr. |
Member | 220 kr. |
Senior member | 220 kr. |
Student member | 220 kr. |
Options
Ledsagere | 250 kr. |
Practical Information
Where
Orehøjvej 4B
4320 Lejre
When
11:00 - 15:00