Event
Fremtidens retssystem: Robotdommere og kunstig intelligens? (Ekstra hold)
Bør dommere i vores retssystem erstattes af robotter? Eller kan kunstig intelligens i det mindste medvirke til at forbedre det arbejde, der i dag udføres ved vores domstole? Kunstig intelligens kommer i øjeblikket væltende ind over os.
Søndre Campus, København S
Monday 4 May 2026
18:15 - 20:00
Danish
Foto: Pavel Danilyuk
Bør dommere i vores retssystem erstattes af robotter? Eller kan kunstig intelligens i det mindste medvirke til at forbedre det arbejde, der i dag udføres ved vores domstole? Kunstig intelligens kommer i øjeblikket væltende ind over os.
Men er det acceptabelt at bruge den slags teknologi, når det gælder så samfundsmæssige vigtige opgaver som at udmåle straf til kriminelle? Forelæsningen ser på de mange etiske og retssikkerhedsmæssige spørgsmål, som presser sig på med den nye teknologiske udvikling. Det vil blive opridset, hvordan kunstig intelligens allerede i dag benyttes i retssystemer rundt om i verden, samt hvad der er for fordele og problemer der knytter sig til brugen af kunstig intelligens i en strafferetlig kontekst.
Ved ph.d. og dr.phil. Jesper Ryberg, RUC
Registrering
Dette arrangement er en del af et samarbejde mellem IDA Fremtidsteknologi og Folkeuniversitetet i København. Al tilmelding foregår til Folkeuniversitetet. Klik på Tilmeld, så kommer du til Folkeuniversitetets tilmeldingsside, hvor du kan læse mere, se priser osv.
Obs! Vær opmærksom på at IDA modtager deltagerlisten efterfølgende, med navn og e-mail, og registrerer antal tilmeldte IDA-medlemmer, og herefter slettes listen. Er du ikke IDA-medlem bliver dine oplysninger således slettet og ikke brugt til noget. Oplysningen bruges alene til statistik, om IDA-medlemmer har haft interesse i arrangementet, som vi har samarbejdet om.
Practical Information
Where
Emil Holms Kanal 2-8
2300 København S
Lokale: 22.0.11 (Bygning 22, stuen)
When
18:15 - 20:00