Event
Fremtidens vådområder den grønne trepart
Anlæggens af nye vådområder og genetableringen af tidligere vådområder er en central del af strategien for at hjælpe det danske vandmiljø. Men hvor skal de være? Hvad kan de og hvad kan de ikke? Det er nogle af de spørgsmål vi vil forsøge at svare på.
IDA Conference, København V
Monday, 9 November 2026
13:00 - 16:00
DKK 150.00 - 250.00
Danish
Dagsorden
13.00-13.10 Velkommen og præsentation – IDA miljø
13.10-13.40 Hvorfor skal vi lave nye vådområder og hvor mange? v. Asger Petersen - teamleder SGAV
Asger er teamleder for teamet i SGAV, der arbejder med vådområde- og lavbundsordningen. Asgars vil give os en status arbejdet med vådområdeindsatsen og fortælle os lidt om rammerne for denne, samt styrelsens arbejde med tilskudsordningerne rettet mod vådområder.
13.40-14.10 Hvad skal vådområderne kunne? v. Carl Christian Hoffmann – senior forsker, Århus universitet, Institut for Ecoscience Oplandsanalyse og miljøforvaltning
Carl Christian Hoffmann vil bl.a. gøre os klogere på vådområders evne til at omsætte og tilbage holde kvælstof og fosfor
14.10 – 14.30 Pause og mingling
14.30-15.00 Hvor skal/kan vådområderne være? Camilla Fløjgaard – Seniorforsker, Århus universitet, Institut for Ecoscience - Biodiversitet
Camilla vil bl.a. fortælle os som hendes arbejde med biodiversitet i ådale og det prioriteringskortet for udtagning af lavbundsarealer, hun har været med til at udvikle.
15.00-15.30 De nye vådområder i praksis. Fra ide til udført - Anja Rasmussen, Næstved kommune
Anja er fagkoordinator og projektleder i Næstved Kommune og sidder i Team Vand og Natur. Anja arbejder med at projektere og etablere vådområder og vandløbsrestaureringsprojekter og vil fortælle os om nogle af de spændende projektet som Næstved Kommune er i gang med.
15.30-16.00 Debat og tak for i dag
Prices
Participant, not a member of IDA | 250 kr. |
Company member | 200 kr. |
Member of organiser | 150 kr. |
Unemployed IDA member | 150 kr. |
Member | 200 kr. |
Senior member | 200 kr. |
Student member | 150 kr. |
The UN’s Sustainable Development Goals are part of IDA’s values.
IDA aims to highlight the connection to the UN’s 17 Sustainable Development Goals. This event relates to some of these goals:
Practical Information
Where
Kalvebod Brygge 31-33
1780 København V
Eventet afholdes som et hybrid event og det er derfor muligt både at deltage fysisk og online
When
13:00 - 16:00