Event

Geologisk og historisk tur på Stevns: Fra Højerup Kirke til Boesdal Kalkbrud

Et ganske tyndt lag af fiskeler fortæller historien om, hvordan dinosaurerne og halvdelen af alle dyrearter blev udslettet for 66 millioner år siden, da en asteroide ramte Jorden.

P-Pladsen ved Højerup Kirke, Store Heddinge

Saturday 7 June 2025

10:00 - 16:20

DKK 200.00 - DKK 400.00

Danish

More practical information at the bottom of the page.

BYG Sjælland inviterer til en spændende lørdagstur på Stevns, hvor vi skal dykke ned i Stevns historie og spændende geologi. Vi skal bl.a. høre, hvorfor dinosaurerne uddøde for omkring 65 millioner år siden og hvorfor netop det har gjort, at Stevns Klint i dag er optaget på UNESCOs liste over verdensarv.

Rundvisningen starter ved Højerup Kirke og slutter ved Boesdal Kalkbrud. Herefter besøger vi det nye verdensarvsmuseum, der blev indviet den 12. oktober 2022.

Program: 

Kl. 10:00: Indledning ved Keld Olsen, BYG Sjælland. 

Kl. 10:05: Guidet rundvisning ved Højerup Kirke og klinten med forklaring på, hvorfor stedet kom på UNESCO's liste over verdensarv i 2014 v/ guide fra Østsjællands Museum

Kl. 11:20: Vi kører til Stevns Kridtbrud. Her ser vi bl.a. fiskeler og får en orientering v/ guide fra Østsjællands Museum.

Kl. 12:00: Frokost på Traktørstedet Gjorslev Bøgeskov, Bøgeskovvej 8, med mulighed for en gåtur ud til havnen. 

Kl. 13:30: Vi kører fra Traktørstedet Gjorslev Bøgeskov. 

Kl. 13:50: På vejen til Boesdal Kalkbrud stopper vi ved Stevns Fyrcenter. 

Kl. 14:40: Guidet rundvisning i Boesdal Kalkbrud og det nye verdensarvsmuseum v/ guide fra Østsjællands Museum og Nana Katrine Legh-Smith, Klint Experience 

Kl. 16:20: Mulighed for at udforske området på egen hånd. 

Spørgsmål til arrangementet?
Kontakt Keld Olsen på 60825489 / keldolsen2@godmail.dk

Beskrivelse af dagens program:

Stevns Klint med dens fiskeler/verdensarv
Vi hører historien om en af Nordeuropas geologisk set mest interessante lokaliteter, Stevns Klint. I 1980´erne blev klintens fiskeler undersøgt, og forskningen kastede nyt lys over den store massedød, som fandt sted for 65 mio. år siden, hvor halvdelen af alle arter forsvandt, heriblandt dinosaurerne. 

På turen rundt i det smukke landskab vil guiden komme ind på: Geologisk historie, kridthavets mangfoldighed, dinosaurernes rolle, opbygning af klinten, fiskeler, asteroidenedslag og vulkanisme, iridium-indhold samt kalk og kridt i Danmark. 

Højerup Kirke
Højerup Gamle Kirke ligger helt for sig selv ude på klintekanten og lidt væk fra den lille idylliske landsby Højerup. Ifølge sagnet hopper kirken et hanefjed ind i landet hver julenat. Dengang kirken blev bygget var der flere hundrede meter mellem kirken og klintekanten, men i de mere end 700 år, der er gået siden dengang, har havet langsomt gnavet af klinten, og i 1928 faldt kirkens kor i havet. 

Stevns Kridtbrud
Stevns Kridtbrud er et aktivt kridtbrud syd for Mandehoved. Historien går helt tilbage til 1167, hvor Biskop Absalon indhentede tilbud på kalksten til Københavns befæstning. I 1964 overtog Faxe Kalk A/S driften, og siden 1999 har kridtbruddet været ejet af Omya A/S . 

Frokost
Vi nyder en hjemmelavet frokostbuffet på Traktørstedet Gjorslev Bøgeskov, som er kendt for sin gode hjemmelavet frokost.
Efter frokost på Traktørstedet Gjorslev Bøgeskov, kører vi til Stevns Fyrcenter.

Stevns Fyrcenter og guidet besøg på udstillingen og gamle fyrmesterbolig:
Stevns Fyr er opført i 1878 af kridtsten fra Stevns Klint. Fyret er 27 meter højt og giver en mageløs udsigt over marker og hav. 

Stevns Fyr ligger smukt på kanten af Stevns Klint. På klintens højeste punkt kan man besøge de to fyr og se spor fra Den Kolde Krig. 

Om foråret og efteråret kan du opleve imponerende fugletræk, for hver år trækker millioner af fugle forbi Stevns Fyr. 

Museum og udstillinger
På Stevns Fyrcenter er den gamle Fyrmesterbolig blevet renoveret, og her har du mulighed for at se en udstilling lavet af Østsjællands Museum, der ud over fyrets historie, også fortæller om naturen og klintens geologi. I de to tilstødende lokaler kan du se skiftende udstillinger af kunst m.m. 

Boesdal Kalkbrud
Efter Stevns Fyrcenter, kører vi til Boesdal Kalkbrud, hvor vi skal besøge det nyåbnet verdensarvsmuseum, der blev indviet den 12. oktober 2022, og som Dronning Magrethe, har givet navnet Stevns Klint Experience.

Stevns Klint Experience
For 66 millioner år siden uddøde dinosaurerne og halvdelen af alle andre arter på Jorden. Den enorme massedød var længe et mysterium. Lige indtil den dag, hvor en amerikansk geolog besøgte Stevns Klint og i klintens tynde lag af Fiskeler fandt spor efter en global katastrofe.

Stevns Klint Experience tager dig med ind i de historier, der ligger gemt i lagene på Stevns Klint, og som førte til, at Stevns Klint i 2014 kom på UNESCOs liste over verdensarv.

Arrangementet slutter med en rundtur i Boesdal Kalkbrud
På turen ser vi bl.a. nærmere på Pyramiden. Pyramiden blev opført til opbevaring af landsbrugskalk, og har efter bruddets nedlukning været anvendt til forskellige arrangementer. I 2024 startede renoveringen af Pyramidens tag, således at den igen kan danne rammer for arrangementer. Vi går ud til kysten og ser, hvorfor der blev skåret blokke ud af klinten, især til byggerier i København, f.eks. Marmorkirken.

Turen slutter ved to af Gjorslev Gods cementovne, som for nyligt er blevet istandsat, så man nu kan se nærmere på opbygningen og konstruktionen af disse ovne,. De blev kun brugt i få år, før man gik over til roterovne (FLSmidth).
----

Prisen inkluderer entré, foredrag, guide samt frokost. Drikkevarer er for egen regning. 

Ikke IDA medlem: Er du ikke medlem af IDA? For at kunne tilmelde dig, skal du oprette en brugerprofil. Bemærk, ved oprettelse af en brugerprofil får du adgang til IDAs online tjenester - du bliver ikke medlem af IDA. 

--------------------------------------- 

Vigtig oplysning vedr. persondata på deltagerlister:

Dit navn, titel og firma vil optræde på deltagerlisten til dette arrangement, hvis du tidligere har givet samtykke eller har givet samtykke til dette i forbindelse med tilmeldingen. Deltagerlisten er tilgængelig for arrangøren og de øvrige deltagere på selve arrangementet i form af en online deltagerliste. Ved nogle arrangementer udleveres desuden navneskilt, hvor dit navn, titel og firma fremgår. Hvis du afmelder dig arrangementet, vil dine oplysninger ikke længere fremgå af deltagerlisten. 

Du kan læse mere om samtykke her, https://mit.ida.dk/mine-samtykker-praeferencer-og-vilkaar 

Når du er tilmeldt som deltager på dette arrangement, vil du også automatisk modtage info om næste arrangement indenfor samme fagområde. 

Prices

Participant, not a member of IDA

400 kr.

Student, not a member of IDA

200 kr.

Company member

200 kr.

Member of organiser

200 kr.

Unemployed IDA member

200 kr.

Member

200 kr.

Senior member

200 kr.

Student member

200 kr.

Options

Ledsager

400 kr.

The UN’s Sustainable Development Goals are part of IDA’s values.

IDA aims to highlight the connection to the UN’s 17 Sustainable Development Goals. This event relates to some of these goals:

Read more about the UN’s Sustainable Development Goals

Practical Information

Where

P-Pladsen ved Højerup Kirke
Højerup Bygade 37
4660 Store Heddinge

When

Saturday 7 June 2025
10:00 - 16:20

Registration deadline

Wednesday 4 June 2025 10:00

Latest cancellation

Sunday 1 June 2025 10:00

Event language

Danish

Participants

24

Organizer

BYG Sjælland, IDA Sjælland

Co-organizer

SeniorForum, IDA København
IDA Sjælland
Sydsjællands Afdeling, IDA Sjælland

Meetup no.

355428
Login to see attached files