Event

IDA NextGen: Opstart af løbeklub - løb og vin

Har du lyst til at få pulsen op og møde andre medlemmer på en uformel måde? IDA NextGen starter en løbeklub, og vi inviterer dig med til vores allerførste tur. Vi fokuserer på det sociale samvær, og alle kan være med uanset form og tempo.

IDA Pakhusene, Aarhus C

Wednesday 4 March 2026

17:30 - 18:45

DKK 20.00

English

More practical information at the bottom of the page.

(English below)

Har du lyst til at få pulsen op og møde andre medlemmer på en uformel måde? IDA NextGen starter en løbeklub, og vi inviterer dig med til vores allerførste tur. Vi fokuserer på det sociale samvær, og alle kan være med uanset form og tempo.

Efter løbeturen samles vi til et glas vin, hvor der er rig mulighed for at snakke, hygge og lære de andre deltagere at kende.

Det sociale i fokus

Formålet med løbeklubben er det uformelle sociale, kombineret med sport. Der er intet krav om hurtige tider - vi sørger for, at alle kommer samlet i mål, og at der er plads til både de løbeglade og dem, der bare gerne vil i gang. Efter turen skænker vi et velfortjent glas vin for at markere opstarten af klubben. Vinen er er af topkvalitet fra Fræk Vin, der har sørgert for, at vi får nogle af de bedste dråber. Der vil også tilbydes sodavand som alkoholfrit alternativ.

Praktisk information

  • Dato:4 Marts 
  • Tid: 17:30-18:30 
  • Mødested: Mariane Thomsens Gade 2F, 3. sal, 8000 Aarhus C
  • Pris: 20 kr
  • Pace: 5:30-6:00 ish (Vi samler alle op)

Vigtig info:

  • Networking: Vi opfordrer alle til at være åbne og inkluderende, så vi får skabt et stærkt fællesskab fra start - også på tværs af sprog.

Description (English)

Join the kickoff of the new IDA NextGen Running Club. This is an informal and social initiative where we combine exercise with networking.

We ensure that everyone can participate regardless of pace or fitness level. After the run, we will gather for a glass of wine to relax, socialize, and get to know each other. The wine is of top quality, provided by Fræk Vin, who have ensured that we will be served some of the finest selections. Soft drinks will also be available as a non-alcoholic alternative. 

Practical Information:

  • Date: 4 Marts 
  • Time: 17:30-18:30 
  • Meeting point: Mariane Thomsens Gade 2F, 3. sal, 8000 Aarhus C 
  • Price: 20 kr  
  • Pace: 5:30-6:00 ish (We ensure that everyone can take part)

Important Info:

  • Networking: The focus is on being inclusive and meeting new people. Everyone is welcome, including non-Danish speakers. 

Prices

Participant, not a member of IDA

20 kr.

Company member

20 kr.

Member of organiser

20 kr.

Unemployed IDA member

20 kr.

Member

20 kr.

Student member

20 kr.

Practical Information

Where

IDA Pakhusene
Mariane Thomsens Gade 2F, 3. sal
8000 Aarhus C
Vi mødes ved elevatoren

When

Wednesday 4 March 2026
17:30 - 18:45

Registration deadline

Tuesday 3 March 2026 23:55

Latest cancellation

Tuesday 3 March 2026 23:55

Event language

Engelsk

Total seats

25

Available seats

24

Organizer

IDA Øst Next Gen

Meetup no.

365698
Login to see attached files