Event

ISO 2700X ERFA Gruppe

Kom ind i et IDA fællesskab, hvor vi drøfter udfordringer og muligheder indenfor informationssikkerhedsstyring og ISO 2700x standarder.

IDA Conference, København V

Monday 13 April 2026

16:00 - 18:00

DKK 100.00 - DKK 200.00

Danish

More practical information at the bottom of the page.

Efterhånden som det digitale landskab fortsætter med at udvikle sig, må informationssikkerhedspraksisser tilpasses derefter. Privatlivsbekymringer, overholdelse af regler og den stigende sammenkobling af enheder understreger yderligere vigtigheden af en omfattende og dynamisk tilgang til informationssikkerhed. Organisationer skal forblive årvågne, løbende opdatere og forbedre deres sikkerhedsforanstaltninger for at mindske nye risici og beskytte følsomme oplysninger i et stadigt foranderligt digitalt landskab.

IDA tilbyder dig en ISO 2700X ERFA gruppe drevet af frivillige kræfter, hvor du kan få faglig sparring og diskussioner på emner, som holder dig vågen om natten. 

Der er plads til 30 personer i gruppen og vi bliver opdelt i mindre grupper på 5 personer, som kan drøfter emner i trygge rammer. Hvert møde starter med en personlig oplæg med fokus på ISO 2700X og følges op af 30 min diskussioner på 3 spørgsmål bestemt af tovholder på baggrund af tidligere diskussioner. Der bliver serveret sandwich til mødet samt te/kaffe/vand. Husk at give info i kommentar ved tilmelding, hvis du ønsker vegetar/gluttenfri sandwich eller har madallergi, som kræver særlige hensyn. 

Hvis ikke du kan deltage, må du meget gerne afmelde dig i god tid, så pladsen kan gå til en anden deltager. Der vil være indført en No-show gebyr på 300 kroner.

Program

16.00 - 16.30: Oplæg med Susanne Møller-Hansen - De typiske faldgrubber ved implementering af ISO 27001

16.30 - 17.00: Gruppe diskussion - Hvad oplever du er sværest i din organisation?

17.00 - 17.30: De praktiske information om ERFA gruppen og sandwich

17.30 - 18.00: Gruppe diskussion - Hvilke kompetencer mangler der i din organisation for at arbejde med ISO 27000 effectivt?

Oplægsholder

Susanne Møller-Hansen er CISA- og CISM-certificeret gennem ISACA og har bygget op en karriere som IT-revisor og sikkerhedskonsulent med stor erfaring med ISO 2700X standarder. De har givet hende begge dele teoretisk grundlag og praktiske metoder. Hun har bred erfaring fra IT-sikkerhedskonsulentbranchen, finanssektoren, militæret og offentlig administration samt fra at arbejde som freelancer, hvor hun har designet og implementeret cyber- og informationssikkerhed overalt niveauer—fra operationelle til ledelsesmæssige og strategiske. Hun har bidraget til implementering af alle relevante sikkerhedsrammer og juridiske krav, der er opstået over de sidste 15–20 år.

Prices

Participant, not a member of IDA

200 kr.

Company member

100 kr.

Member of organiser

100 kr.

Unemployed IDA member

100 kr.

Member

100 kr.

Senior member

100 kr.

Student member

100 kr.

Practical Information

Where

IDA Conference
Kalvebod Brygge 31-33
1780 København V

When

Monday 13 April 2026
16:00 - 18:00

Registration deadline

Sunday 12 April 2026 23:55

Latest cancellation

Monday 6 April 2026 23:55

Event language

Danish

Total seats

30

Available seats

28

Organizer

IDA DataCompliance

Co-organizer

IDA IT

Meetup no.

365842
Login to see attached files