Event

Klimasikring af København - fra klimaplan til anlæggelse af tunnel tæt på IDA-huset

Hør om fremtidsplanerne for Københavns klimasikring. Hvordan sikrer vi hovedstaden mod oversvømmelser efter skybrud og kraftig regn?

IDA Conference, København V

Tuesday 2 June 2026

17:00 - 20:30

DKK 0.00 - DKK 100.00

Danish

More practical information at the bottom of the page.

For at sikre hovedstadsområdet mod oversvømmelser arbejder HOFOR med en lang række skybrudsprojekter i samarbejde med kommunerne. 

Skybrudsprojekterne omfatter alt lige fra etablering af tunneller, bassiner og vejriste til ombygning af pladser og parker samt udvidelse af åer og vandløb. HOFOR har alene i København anlægsplaner for 13 mia. kroner, og projekterne forventes færdige omkring 2035.  

Projekterne handler grundlæggende om at kunne lede regnvandet uden om de eksisterende kloakker, så de ikke løber over, og i sidste ende lede regnvandet til renseanlæg eller ud i havet.

Læs konkretisering af skybrudsplan for Ladegårdsåen, Frederiksberg Øst og Vesterbro.

Program

Kl. 16:45 Muligheder for kaffe/te

Kl. 17:00 Indledning, ved Keld Olsen, IDA Trafik og byplan og Jesper Thyme, HOFOR.

Kl. 17:05 Københavns klimaplaner og klimaprojekter, ved Jan Rasmussen, Københavns Kommune og Louise Grøndahl, HOFOR.

Kl. 17:50 Pause med traktement i form af sandwich og drikkevarer. 

Kl. 18:30 Afgang til byggepladsen – Alle medbringer eget sikkerhedsudstyr – Sko og Hjelm!! 

Kl. 19:00  Ankomst til byggeplads - Opdeling i 2 hold Kl.

Kl. 19.00        Hold 1 på rundvisning         Hold 2 Gennemgang af tunnelprojektet i skurbyen, ved Jesper Thyme, HOFOR.

Kl 19.45       Hold 2 på rundvisning          Hold 1 Gennemgang af tunnelprojektet i skurbyen, ved Jesper Thyme, HOFOR.

Kl. 20:30 Tak for besøget ved Keld Olsen, IDA Trafik og byplan og Jesper Thyme, HOFOR.

Efter hvert indlæg er der afsat tid til spørgsmål.

NB: Alle deltagere skal selv medbringe sikkerhedsudstyr i form af hjelm, sikkerhedssko, sikkerhedsvest og sikkerhedsbriller.

Vi kan ikke komme ind på selve afspærret/byggepladsen området uden sikkerhedsudstyr (skilte er opsat).

Eventuelle spørgsmål til arrangementet: Kontakt Keld Olsen på tlf. 6082 5489 eller keldolsen2@godmail.dk.

Uddybning af projekterne

Kalvebod Brygge Skybrudstunnel (tidligere kaldet Vesterbrotunnellen) skal være med til at sikre byen mod oversvømmelser i forbindelse med skybrud.

Tunnelen er en af flere hoved-vandveje i Københavns og Frederiksberg Kommunes skybrudskonkretiseringsplan, og skal kunne opsamle skybrudsvand fra Frederiksberg Øst og Vesterbro og lede det videre ud i havnen. 

Se det imponerende tunnelbyggeri i 3D (YouTube)

Strækning

Kalvebod Brygge Skybrudstunnel skal anlægges fra Vodroffsvej/Gammel Kongevej, under Kødbyen og ud til Kalvebod Brygge.

Tidsplan

Byggeriet begyndte i foråret 2020, og tunnelen forventes at stå færdig i 2026. Forud for selve anlægsarbejdet har HOFOR og Frederiksberg Forsyning undersøgt miljøforhold, geotekniske forhold og den eksisterende infrastruktur i området (fx Metrolinjen og vand- og varmerør m.v.). Der er også blevet holdt informationsmøder om miljøpåvirkninger som led i de offentlige høringsrunder om projektet.

Dimensioner

Tunnelen bliver ca. 1,3 km lang, og rørene bliver 2-3 meter i diameter og kommer til at ligge ned til 20 meter i undergrunden. Der etableres tre midlertidige arbejdsskakte til borearbejdet og en permanent pumpestation ud for Kalvebod Brygge, som kan pumpe vandet op fra tunnelen og ud i havnen. 

Kapacitet

Tunnelen bliver designet til at kunne klare en pludselig regnmængde, der er så kraftig, at den statistisk set kun vil forekomme én gang hvert 100. år (en såkaldt 100-års-regn). Tunnellens kapacitet bliver størst på strækningen mellem Sønder Boulevard og Kalvebod Brygge, fordi der tilkobles skybrudsvand fra Vesterbro. Her kan der strømme ca. 20 kubikmeter per sekund gennem rørene. Der svarer til 2/3 af Gudenåens vandgennemstrømning.

Anvendelse

Tunnelen skal kunne tages i brug, når der stå vand på terræn i området. Statistiske beregninger viser, at det vil ske ca. tre gange hvert årti. I fremtiden kan vi dog forvente flere kraftige regnbyger og skybrud, så om 100 år vil det ske ca. syv gange pr. årti.

Yderligere information

Har du spørgsmål eller kommentarer til Kalvebod Brygge Skybrudstunnel, er du velkommen til at kontakte projektledelsen via e-mail på KAL@hofor.dk.

Ikke IDA medlem: Er du ikke medlem af IDA? For at kunne tilmelde dig, skal du oprette en brugerprofil. Bemærk, ved oprettelse af en brugerprofil får du adgang til IDAs onlinetjenester - du bliver ikke medlem af IDA. 

--------------------------------------- 

Vigtig oplysning vedr. persondata på deltagerlister:

Dit navn, titel og firma vil optræde på deltagerlisten til dette arrangement, hvis du tidligere har givet samtykke eller har givet samtykke til dette i forbindelse med tilmeldingen. Deltagerlisten er tilgængelig for arrangøren og de øvrige deltagere på selve arrangementet i form af en online deltagerliste. Ved nogle arrangementer udleveres desuden navneskilt, hvor dit navn, titel og firma fremgår. Hvis du afmelder dig arrangementet, vil dine oplysninger ikke længere fremgå af deltagerlisten. 

Du kan læse mere om samtykke her, https://mit.ida.dk/mine-samtykker-praeferencer-og-vilkaar.


Prices

Participant, not a member of IDA

100 kr.

Company member

100 kr.

Member of organiser

100 kr.

Unemployed IDA member

0 kr.

Member

100 kr.

Senior member

100 kr.

Student member

0 kr.

Options

Med IDA medlem

0 kr.

The UN’s Sustainable Development Goals are part of IDA’s values.

IDA aims to highlight the connection to the UN’s 17 Sustainable Development Goals. This event relates to some of these goals:

Read more about the UN’s Sustainable Development Goals

Practical Information

Where

IDA Conference
Kalvebod Brygge 31-33
1780 København V

When

Tuesday 2 June 2026
17:00 - 20:30

Registration deadline

Monday 1 June 2026 23:55

Latest cancellation

Thursday 28 May 2026 12:00

Event language

Danish

Total seats

30

Available seats

29

Organizer

IDA Trafik og byplan

Co-organizer

BYG Sjælland, IDA Sjælland

Meetup no.

365721
Login to see attached files