Event

Kridtstregen - At være på den rigtige side af historien - oplæg 3: Stauning eller kaos?

Dagligt skal vi alle tage stilling til mange forskellige forhold, de fleste ganske trivielle, men indimellem gælder det alvorlige eksistentielle forhold. Hvornår gør man det rigtige – og hvad kunne man have gjort?

Aalborg Universitet, Aalborg Øst

Tuesday 7 November 2023

18:30 - 20:45

DKK 0.00 - DKK 100.00

Danish

More practical information at the bottom of the page.

Disse spørgsmål bliver særligt aktuelle når der er krig og konflikter. Foredragsrækken vil se på fire politiske personligheder, som alle har opereret nær kridtstregen. Oplægsholder er Jørn Buch, lektor, cand.phil.

Den meget danske Frits Clausen endte på den forkerte side af kridtstregen, som leder af de danske nazister i mellemkrigstiden og under Besættelsen. Skulle han have været henrettet?
Erik Scavenius blev af mange under og især efter Besættelsen kritiseret for at være for tyskvenlig, selv om Stauning engang i spøg sagde, at han aldrig var venlig. Optrådte han udansk? Og Stauning selv blev af modstandsbevægelsen under Besættelsen kritiseret for at være alt for villig til at samarbejde med den samme tyske besættelsesmagt. Var han det?
Dyrlæge Jens Møller blev i 1930’erne det tyske mindretals leder, hvor han bl.a. en periode sad i Folketinget. Han ønskede en grænseændring og stolede på, at Hitler ville sørge for at flytte grænsen til Kongeåen. Var han en landsforræder i sit tætte samarbejde med det nazistiske Tyskland? 

Stauning eller kaos – Landsfaderen og velfærdssamfundets start 

Stauning voksede op i København under kummerlige forhold, men med sit rolige og standhaftige gemyt blev cigarsortereren snart engageret i fagligt arbejde i cigarsorterernes fagforening. Men da han i 1910 blev formand for Socialdemokratiet, var der ikke mange der troede, at han som Socialdemokratiets leder, skulle få afgørende betydning for udviklingen af Danmark. Foredraget vil gøre rede for Thorvald Staunings liv og virke, for dele af hans privatliv, men hovedvægten vil blive lagt på hans betydning for udviklingen af det moderne Danmark. Han var statsminister i to perioder, den første fra 1924-1926, men det var i den anden fra 1929-1942, han skabte de største og vedvarende resultater, bl.a. i form af Kanslergadeforliget i 1933. Stauning var dermed hovedarkitekten bag det nye Danmark for Folket som sikrede, at 1930’erne i Danmark blev en fremgangsrig periode Stauning døde i 1942, udbrændt af chokket over Besættelsen af Danmark den 9.april, men også i skuffelsen over, at det var ikke lykkedes ham at få gennemført en ny Grundlov i 1939, som bl.a. ville have afskaffet det konservative Landsting med dens mange privileger. 

Vi mødes inden oplægget (starter 19.00) hvor Lederforum Nord er vært ved noget godt spise ligesom vi medbringer vand/sodavand/øl 

Prices

Student, not a member of IDA

100 kr.

Company member

0 kr.

Participant, not a member of IDA

100 kr.

Member of organiser

0 kr.

Unemployed IDA member

0 kr.

Member

0 kr.

Senior member

0 kr.

Student member

0 kr.

Options

Ledsager

100 kr.

Practical Information

Where

Aalborg Universitet
Kroghstræde 3
9220 Aalborg Øst
Seminarrum 2.128

When

Tuesday 7 November 2023
18:30 - 20:45

Registration deadline

Sunday 5 November 2023 23:55

Latest cancellation

Tuesday 24 October 2023 23:55

Event language

Danish

Participants

9

Organizer

IDA Lederforum Nordjylland

Co-organizer

IDA Nord
Aalborg Afdeling, IDA Nord
Vendsyssel Afdeling, IDA Nord
Mors-Thy Afdeling, IDA Nord

Meetup no.

351377
Login to see attached files