Event
Kunstrundvisning på Konventum
Konventum i Helsingør, den tidligere LO-skole, er fra 1969. Vi skal rundt og se på arkitektur og får chancen for at se Danmarks største private kunstsamling; vi slutter af med en frokost i kantinen.
Konventum, Helsingør
Monday 11 August 2025
10:00 - 14:30
DKK 240.00
Danish
Vi bevæger os sammen igennem både historie og nutid. Vi ser resultatet af en fantastisk ide: Ønsket om at skabe en skole med alle de kvaliteter, det var muligt at sætte sammen for at give det bedste miljø for indlæring. Vi ser arkitekturen ,beliggenheden og den unikke kunstsamling der er skabt gennem 50 års kritisk og bevidst udvælgelse. Det hele går i dag på Konventum op i en højere enhed til alles glæde.
Konventum er i dag et nutidigt og pulserende hus, hvor nye ideer skabes blandt arkitektur og kunst.
Vi skal se nogle af Konventums små vigtige detaljer samt de store overraskelser, der møder én på en vandring i huset. Under rundvisningen bliver vi guidet af en ekspert, der giver en grundig forklaring på kunstværkerne, deres oprindelse og kunstnernes intentioner og teknikker.
Efter rundvisningen, som varer lidt over een time, mødes vi i kantinen, hvor vi får en frokostplatte samt en øl/vin/vand samt kaffe og kage.
Arrangør: Robin Auscher tlf: 20157711
email: r.auscher@webspeed.dk
Prices
Unemployed IDA member | 240 kr. |
Member | 240 kr. |
Senior member | 240 kr. |
Student member | 240 kr. |
Options
Ledsager | 240 kr. |
Practical Information
Where
Erling Jensens Vej 1
3000 Helsingør
When
10:00 - 14:30