Online Event

Kvaliteten af drikkevand – udfordringer og løsninger

Vandforsyningerne bliver udfordret, når vi med bredere analyseprogrammer og nye metoder finder flere og flere forskellige stoffer i drikkevandet. På mødet ser vi nærmere på udfordringerne og mulige løsninger.

Webinar

Wednesday 4 December 2024

10:00 - 16:00

DKK 0.00 - DKK 250.00

Danish

More practical information at the bottom of the page.

OBS mødet er et hybridmøde. Dette er onlinemødet. 

Find det fysiske møde i København her: Kvaliteten af drikkevand – udfordringer og løsninger | IDA 

Vandforsyningerne bliver i disse år udfordret, når vi får større viden om forekomst af forskellige stoffer i grundvand og drikkevand. Det er selvfølgelig godt, at vi med nye og større analyseprogrammer får større viden om, hvad der er i vandet, men det giver også udfordringer. De kommende år vil nye target og non-target analysemetoder uden tvivl påvise endnu flere forskellige stoffer i såvel råvand som rentvand.

Men hvad stiller vi op med den nye viden? Hvilke konsekvenser har forskellige stoffer for sundheden, og hvilke krav stiller al den nye viden til vores regulering?

Rensning af drikkevand er stadig nyt for mange danske forsyninger, men flere og flere ser på mulighederne og forskellige teknologier. På mødet vil vi præsentere erfaringer og overvejelser om valg af teknologier, som er på vej ind i vandforsyningen i Danmark.

Program (tidsplan følger)

Formiddag – udfordringerne

Velkomst og introduktion v/arrangørerne

  • Overvågning af grundvand og drikkevand, Seniorforsker Birgitte Hansen, GEUS  
  • Hvordan nye analysemetoder udfordrer reguleringen, Specialkonsulent Helle Rüsz Hansen, Miljøstyrelsen 
  • Genotoksisk in silico screening af vand fra danske vandværker, Seniorforsker Rune Hjorth, DTU  
  • Afsmitning og godkendelse fra materialer i vandforsyningen – seniorforsker Lise Møller, DHI
  • Nitrat og sundhed – adjunkt Jörg Schullehner, AU Health  

Eftermiddag - tekniske løsninger

Introduktion til eftermiddagen v/arrangørerne

  • Membranfiltrering – effektivitet og udfordringer, Sonsoles Quinzanos, HOFOR
  • Aktivt kul – er det den gyldne nøgle? Chefkonsulent Liselotte Clausen, HOFOR 
  • Nitratfjernelse – Aalborg Forsyning, Chefkonsulent Tommy Mostrup
  • PFAS-fjernelse med Bubble fractionation i drikkevand, Consulting manager Ulf Nielsen, Ultraaqua

Diskussion, opsamling og afrunding v/arrangørerne

IDA Miljø arrangører: Bente Villumsen, Martin Rygaard, Jens Tørsløv, Ole Hertel

Tilmeldingsprocedure:
Når du har tilmeldt dig, får du en bekræftelsesmail herpå. Nederst i denne mail finder du et link til webinaret.
Du logger på via dette link og kommer videre til sitet, hvor webinaret vises.

Har du problemer med at logge på, er du velkommen til at kontakte os på: webinarsupport@ida.dk.
Tjek også vores FAQ site, hvor du kan få svar på de oftest stillede spørgsmål i forbindelse med webinarer: FAQ om IDA webinarer.

Info om personlige oplysninger: Hvis du gerne vil deltage anonymt, anbefaler vi, at du tilmelder dig en browser i stedet for at bruge Zoom-softwareklienten eller appen, og når Zoom beder dig om at angive dit navn, kan du indtaste "Anon" eller et andet pseudonym. Zoom behandler personlige oplysninger i globale datacentre inklusive USA og behandlingen udføres i henhold til EU Kommissionens standardbestemmelser om databeskyttelse. Beskyttelse af personlige oplysninger. For yderligere detaljer henviser vi til Zoom-privatlivspolitikken tilgængelig her: https://zoom.us/privacy

Det er ikke tilladt at dele hverken zoomlinket eller link til video med andre, eller at optage lyd og billeder af webinaret.

Arrangør: IDA, Ingeniørforeningen.

Tilmelding: Er du ikke medlem af IDA? For at kunne tilmelde dig, skal du oprette en brugerprofil. Bemærk, ved oprettelse af en brugerprofil får du adgang til IDA's onlinetjenester - du bliver ikke medlem af IDA.

Vigtig oplysning vedr. persondata på deltagerlister
Dit navn, titel og firma vil optræde på deltagerlisten til dette arrangement, hvis du tidligere har givet samtykke eller har givet samtykke til dette i forbindelse med tilmeldingen. Deltagerlisten er tilgængelig for arrangøren og de øvrige deltagere på selve arrangementet i form af en online deltagerliste. Ved nogle arrangementer udleveres desuden navneskilt, hvor dit navn, titel og firma fremgår. Hvis du afmelder dig arrangementet, vil dine oplysninger ikke længere fremgå af deltagerlisten.

Du kan læse mere om samtykke her, https://mit.ida.dk/mine-samtykker-praeferencer-og-vilkaar

Når du er tilmeldt som deltager på dette arrangement, vil du også automatisk modtage info om næste arrangement indenfor samme fagområde.

Prices

Member

200 kr.

Senior member

200 kr.

Student member

0 kr.

Participant, not a member of IDA

250 kr.

Company member

200 kr.

Member of organiser

150 kr.

Unemployed IDA member

150 kr.

Student, not a member of IDA

100 kr.

The UN’s Sustainable Development Goals are part of IDA’s values.

IDA aims to highlight the connection to the UN’s 17 Sustainable Development Goals. This event relates to some of these goals:

Read more about the UN’s Sustainable Development Goals

Practical Information

Where

Webinar
Deltag via pc, tablet, smartphone

When

Wednesday 4 December 2024
10:00 - 16:00

Registration deadline

Tuesday 3 December 2024 23:59

Latest cancellation

Sunday 1 December 2024 23:59

Event language

Danish

Total seats

200

Available seats

176

Organizer

IDA Miljø

Meetup no.

357011
Login to see attached files