Event

Lær at læse cyberlove som en prof

Det er en stor fordel at kunne læse, forstå og navigere i EUs mange cyberlove, hvis du arbejder med cybersikkerhed eller overvejer denne karriere. Men EU-direktiver og -forordninger kan være tunge og intimiderende at kaste sig ud i. Nu får du hjælp.

IDA Conference, København V

Wednesday 15 May 2024

17:00 - 19:30

DKK 0.00 - DKK 150.00

Danish

More practical information at the bottom of the page.

Lige meget hvilken del af cybersikkerhed du arbejder med, eller om du ønsker at starte i den branche, så kan du ikke komme uden om, at arbejdet bl.a. består af at overholde en række krav- Disse krav opstår ved at forstå og fortolke nogle regler, som oftest er vedtaget i EU. 

Vil du styrke din profil med forståelse for compliance, krav og lovgivning, så har vi et unikt arrangement for dig, hvor vi bringer to verdener sammen – nemlig det praktisk-tekniske cybersikkerhedsunivers og den compliance-juridiske univers. 

Organisationer kan kun overholde den stigende mængde digitale krav, når de to sider samarbejder. Ofte rammes vi i praksis af, at de to grupper taler meget forskellige sprog, når nogle af os opererer med "Et-taller" og "Nuller", og andre er vandt til at krydre samtalen med "Artikler" og "Præambler".

Til det har vi inviteret to stærke profiler fra de to verdener - en ingeniør, der i mange år har svømmet i det juridiske hav og en jurist, som har taget supplerende tekniske uddannelser i cybersikkerhed. Sammen afmystificerer de compliance, jura og teknologi - de tre områder, som skal samarbejde, for at sikre compliance i en organisation. De supplerer hinanden fra hver deres faglige side. Du får mulighed for at stille spørgsmål til lige præcis dét, som du synes er svært eller forvirrende.

Din udbytte:

(Hvad bør du læse, og hvad kan du med fordel springe over, så du bruger din tid optimalt?)

(Lær at forstå forskel på forordning og direktiv. Hvad er præambler, artikler, paragrafer, litra og stykker, og hvordan navigerer du i dem, som den seje it-haj du er?)

(Lær at forstå jurister og ikke mindst deres sprog og hjælp dem med at forstå din faglige verden, hvor jura kan blive omsat til praksis.)

(Et overblik over de 14 EU-lovgivninger på IT-område, som for dig betyder 14 mulige fantastiske karriereveje. Om du vil arbejde med personoplysninger, med kritisk infrastruktur, med softwareudvikling, med finansiel sektor, med AI eller med noget helt tredje, så kan vi vise dig, hvilke love er must-know for dig.)

(Du får en konkret liste med de artikler, som er relevante at læse, hvis du f.eks. vil arbejde med GDPR, NIS2, DORA, CRA, AI Act, mf.)

(Lær at forbinde cyberlove med relevante kendte værktøjer som ISO-standarder, NIST frameworks, risikostyring, som alt sammen giver dig mulighed på en saglig og faglig måde udfordre lovgivningen og finde praktiske løsninger).

(Kilder og ressourcer til, hvor du finder informationer og kommer i gang med din faglige udvikling).

Målgruppe:

Alle med teknisk og ikke-teknisk baggrund, som allerede arbejder med cybersikkerhed, og som ønsker at blive bedre til at forstå, hvordan lovgivning og krav fungerer, og som gerne vil skabe bedre samarbejde med compliance-afdelingen i deres egen organisation.

Alle dem, som ikke kender til cybersikkerhed endnu, men som ønsker at arbejde med det og overvejer, om compliance er en karrierevej for dem. 

  • IT-udviklere
  • Fagpersoner indenfor Informationssikkerhed, cybersikkerhed, risikostryring
  • Ingeniører med IT-baggrund
  • Kommunikationsmedarbejdere
  • IT-Projektledere og IT-programledere
  • Studerende, som overvejer informationssikkerhed og compliance som karrierevej
  • Alle, som ønsker at prøve kræfter med cybersikkerhed og compliance 

Oplægsholdere:

Charlotte Bagger Tranberg er CEO og Founder at Lex Futura og har i mere end 20 år arbejdet med databeskyttelse, teknologi og digitalisering. Først i universitetsverdenen (Ph.D. fra AAU i 2006) og efterfølgende i 10 år som rådgiver i en af Danmarks største advokatfirmaer. I dag har hun sin egen konsulentvirksomhed med fokus på sikring af compliance på hele det digitale område. Sideløbende er Charlotte deltidsansat som Director of Digital Compliance hos Cookie Information / Piwik PRO. 

Julia Sommer er forperson for IDA DataCompliance netværk og har 8 års erfaring med compliance arbejde indenfor Pharma, databeskyttelse og cybersikkerhed, hvor hun har beskæftiget sig med håndtering af cybersikkerhedshændelser, udvikling af tilsyn, ledelse og forandringsledelse. I dag har hun sin egen konsulentvirksomhed med fokus på formidling af cybersikkerhed og forandringsledelse.

Prices

Participant, not a member of IDA

150 kr.

Student, not a member of IDA

150 kr.

Company member

0 kr.

Member of organiser

0 kr.

Unemployed IDA member

0 kr.

Member

0 kr.

Student member

0 kr.

The UN’s Sustainable Development Goals are part of IDA’s values.

IDA aims to highlight the connection to the UN’s 17 Sustainable Development Goals. This event relates to some of these goals:

Read more about the UN’s Sustainable Development Goals

Practical Information

Where

IDA Conference
Kalvebod Brygge 31-33
1780 København V

When

Wednesday 15 May 2024
17:00 - 19:30

Registration deadline

Tuesday 14 May 2024 23:55

Latest cancellation

Tuesday 14 May 2024 23:55

Event language

Danish

Participants

40

Organizer

IDA DataCompliance

Co-organizer

IDA Risk
IDA IT
IDA Lederforum

Meetup no.

354781
Login to see attached files