Event

Landbohøjskolens have og historiske bygninger

Vi får en rundvisning i haven og hører nogle af de spænde historier med Kim Greiner- Bagefter går vi til restaurant San Marco Junior og får frokost

Det Natur- og Biovidenskabelige Fakultet, Frederiksberg

Saturday 29 April 2023

11:00 - 15:00

DKK 360.00

Danish

More practical information at the bottom of the page.

Vi mødes foran hovedbygningen på forpladsen Bülowsvej 17, 1870 Frederiksberg C.

Vi starter med Bindesbølls gamle hovedbygning og så vidt muligt besøger vi Nordeuropas smukkeste festauditorium. I skulpturhaven ser og hører vi om misteltenen, den tænkende hest, abernes skræk og det forstenede træ, der står lyslevende. Vi fortsætter til Bjørn Nørgaards kunstværk "Biologisk mangfoldighed", og vi får den skrækkelige historie om Storm P-malerierne og koen Maren med træbenet. Undervejs på turen stoppes der op, når der en god historie at fortælle.

Rundturen fortsætter til rosenhaven og vidre til sommerblomsthaven, der regnes for Danmarks største med over 300 forskellige sorter sommerblomster.

Efter rundvisningen forlader vi haven og går turen til San Marco Junior på hjørnet af Grundtvigsvej og Falkoneralle (ca. 700 m). På restauranten får vi en femretters frokostanretning og en valgfri drikkevare øl, vand eller et glas vin.

Prices

Member of organiser

360 kr.

Unemployed IDA member

360 kr.

Member

360 kr.

Senior member

360 kr.

Student member

360 kr.

Options

1. ledsager

360 kr.

Practical Information

Where

Det Natur- og Biovidenskabelige Fakultet
Bülowsvej 17
1870 Frederiksberg

When

Saturday 29 April 2023
11:00 - 15:00

Registration deadline

Friday 21 April 2023 23:55

Latest cancellation

Friday 21 April 2023 23:55

Event language

Danish

Participants

23

Organizer

KulturForum, IDA København

Meetup no.

348635
Login to see attached files