Event

Lederen i spejlsalen – Ledelse gennem opmærksomhed

Hvad sker der i øjeblikket, før du reagerer? Du løser komplekse problemer hver dag – men de sværeste udfordringer som leder handler ikke om teknik men om opmærksomhed. Denne workshop inviterer dig til at udforske dit lederskab.

Fibigerstræde 16, Aalborg

Wednesday 8 April 2026

17:00 - 20:30

DKK 100.00 - DKK 150.00

Danish

More practical information at the bottom of the page.

I en tid præget af accelererende kompleksitet står ledere over for en fundamental udfordring:
Hvordan navigerer vi ansvarligt i spændingsfeltet mellem virksomhedens krav og forventninger, vores egen menneskelighed, og hvordan kan vi passe på os selv som ledere? 


Denne workshop inviterer dig til at træde et skridt tilbage og undersøge dit lederskab gennem din opmærksomhed. 

Vi starter med det indadvendte blik – evnen til at mærke efter, komme til stede og genopdage dig selv som det instrument, du er. Herefter bevæger vi os ind i det eksistentielle rum – mellem stimulus og respons – det korte øjeblik, hvor vores magt til at vælge ligger. Vi undersøger, hvordan vores grundfølelser kan bruges som data, der fortæller os, hvad der er på spil, så vi kan opdage nyt om, hvordan vi påvirker og påvirkes. 

Gennem refleksion, dialog og fælles fordybelse skaber vi rum for at undersøge, hvad det vil sige at lede med nærvær, ansvarlighed og menneskelighed. I sidste del af workshoppen får du mulighed for at bringe et dilemma frem. I fællesskab folder vi det ud med henblik på at skabe klarhed og nye valgmuligheder.  

Workshoppen tager afsæt i bogen ”Lederen i spejlsalen” som er skrevet af oplægsholderen. Bogen kan bestilles i forbindelse med tilmelding til arrangementet. Det vil også på workshopdagen være muligt at købe bogen. Prisen for deltagerne er med en rabat på 10% svarende til 270,- inklusiv moms.  


Agenda

17.00 Velkomst og intro (IDA)

17.10 Vi kommer til stede – meditativ nærværs-øvelse

17.20 Refleksion

17.30 Lederen i spejlsalen – indlæg omkring det at være leder og menneske

18.30 Netværk og sandwich

19.00 Dilemmaer – deltagerne bringer dilemmaer frem, og jeg demonstrerer det at arbejde med dilemmaer

20.00 Refleksion og afslutning

20.30 Slut


Målgruppe

Alle niveauer af ledelse eller dem der er nysgerrige på ledelse og det at være menneske.


Udbytte

Hvad kan du forvente?
 

  • Nærvær som ledelsesredskab – du får kendskab til at bruge din opmærksomhed og tilstedeværelse som en aktiv del af
    dit lederskab. 
  • Indsigt i egne adfærd – du får mulighed for at undersøge, hvordan du kan bruge dine følelser som data, og hvordan de
    påvirker dine valg og reaktioner som leder. 
  • Rum mellem stimulus og respons – du vil opdage, hvor kort tid du egentlig har til at vælge bevidst, og derfor ofte
    reagerer på autopilot. 
  • Fælles fordybelse og dialog – du indgår i en fortrolig refleksion med andre ledere om de dilemmaer og spændinger, der
    fylder i hverdagen. 
  • Klarhed på et konkret dilemma – du får mulighed for at bringe en aktuel udfordring i spil og gå derfra med nye
    perspektiver og valgmuligheder. 

Overordnet vil du opdage, at du er som et instrument, der kan spille mange toner og melodier – også mange flere, end du aner


Arrangements form:

Workshop – med mulighed for at bringe egne dilemmaer i spil

 

Om Oplægsholderen

Nikolaj Bruun
Stifter af Gestalt Executive og har over 30 års erfaring i dansk og internationalt erhvervsliv på mellem- og toplederniveau. Han er uddannet civilingeniør (MS EE), økonom (HD-F), gestaltpsykoterapeut og zenlærer. Nikolaj har de sidste 10 år arbejdet med ledelsesudvikling og kulturtransformation i virksomheder og organisationer, der ønsker en sund balance mellem det strategiske og det relationelle – mellem det at opnå resultater og det at være menneske.  

Prices

Participant, not a member of IDA

150 kr.

Company member

150 kr.

Member of organiser

100 kr.

Unemployed IDA member

100 kr.

Member

100 kr.

Senior member

100 kr.

Student member

100 kr.

Options

Ledsager

150 kr.

Bog

270 kr.

Practical Information

Where

Fibigerstræde 16
Fibigerstræde 16
9220 Aalborg
Lokale 1.111, 9220 Aalborg, Denmark

When

Wednesday 8 April 2026
17:00 - 20:30

Registration deadline

Tuesday 7 April 2026 23:55

Latest cancellation

Tuesday 7 April 2026 23:55

Event language

Danish

Total seats

30

Available seats

30

Organizer

IDA Lederforum Nordjylland

Meetup no.

366184
Login to see attached files