Event

LINUX: Et dyk ned i GNU GCC

Har du tænkt over, hvordan GNU GCC ser ud i motorrummet? Har du lyst til at lære lidt om compilation? Vi kommer til at snakke i først del om introduktion til emnet og lidt mere.

IDA Conference, København V

Tuesday 13 May 2025

17:00 - 19:00

DKK 0.00 - DKK 250.00

Danish

More practical information at the bottom of the page.

Først del er introducerende, hvor vi snakker om GNU GCC generelt, tager et dyk ned i hvor I finder hvad I kildekoden – for de større emner.
Anden del tager vi et mere teknisk dyk ned i GNU GCC, snakker om nogle mere tekniske emner, og hvordan man kan ændre/arbejde med GNU GCC, samt DEBUG af det.

Dette er anden gang oplægget bliver holdt, indholdet bliver ikke genbrugt, men naturligvis vil det være lidt overlap, hvis han fulgt det første også!

Alle er velkomne! Men vær opmærksom på at det er et lidt mere teknisk emne, kom gerne med spørgsmål og tanker I måske har omkring GNU GCC.

OBS! Jeg har mest erfaring med GNU GCC, så tekniske spørgsmål omkring LVM, er ikke noget jeg kan dele ud af i større mængder.

Dette oplæg er en del af en serie, hvor vi kigger på GNU GCC, ELF, Dynamic Link/Loader og Program Eksekvering i Linux.

Foredragsholder: Jens Schønberg
Arrangør: Finn Gustafsson, IDA IT

Gratis for medlemmer af IDA IT og DANSK IT

Forplejning: Sandwich og /sodavand i pausen.

Prices

Participant, not a member of IDA

250 kr.

Company member

0 kr.

Unemployed IDA member

0 kr.

Member

0 kr.

Member of organiser

0 kr.

Senior member

0 kr.

Student member

0 kr.

Practical Information

Where

IDA Conference
Kalvebod Brygge 31-33
1780 København V

When

Tuesday 13 May 2025
17:00 - 19:00

Registration deadline

Monday 12 May 2025 23:59

Latest cancellation

Saturday 10 May 2025 23:59

Event language

Danish

Participants

25

Organizer

IDA IT

Meetup no.

359097
Login to see attached files