Event
MADFESTIVAL PÅ PINGVIN
Pingvin inviterer venner af huset indenfor til en særlig tapasoplevelse, hvor gæstekokke fra Mortens Kro og Ombord skaber unikke signatur-tapas sammen med Pingvins egne verdensinspirerede serveringer
Pingvin, Aalborg
Wednesday, 26 August 2026
17:45 - 21:30
DKK 385.00
English
Når Nordjysk Madfestival rammer Aalborg, inviterer Pingvin til en helt særlig aften, hvor venner af huset træder ind i køkkenet og sætter deres personlige præg på menuen.
Pingvin er kendt for deres verdensinspirerede tapas og sociale spiseoplevelser, og i anledning af madfestivalen har restauranten inviteret to markante nordjyske kokke til at udvikle hver deres gæste-tapas til aftenen.
Glæd dig til unikke serveringer skabt af:
• Morten Kok fra Mortens Kro
• Kristian Lauesen fra Ombord
Derudover sætter Jens Peter fra JPgrønt sit grønne aftryk på menuen med udvalgt mikrogrønt.
De specialdesignede gæste-tapas serveres side om side med Pingvins egne favoritter og skaber tilsammen en aften fyldt med variation, kreativitet og gode smagsoplevelser.
Resultatet er en menu, hvor Pingvins velkendte univers møder inspiration fra gode kolleger og lokale producenter – alt sammen serveret i den uformelle og sociale stemning, som restauranten er kendt for.
Vi mødes udenfor Pingvin kl. 17.45. Se efter arrangør med IDA-navneskilt.
Arrangementet er for IDA-medlemmer med max 1 ledsager.
Prisen er 385 kr pr. person og inkluderer snacks og 4 serveringer. Drikkevarer er for egen regning.
Der er begrænset antal pladser. Hvis der er udsolgt, så sæt dig endelig på ventelisten, så skaffer vi flere pladser, hvis muligt.
Arrangør kan kontaktes på anbli.ida@gmail.com, hvis nødvendigt.
Prices
Unemployed IDA member | 385 kr. |
Member | 385 kr. |
Senior member | 385 kr. |
Student member | 385 kr. |
Options
Ledsager | 385 kr. |
Practical Information
Where
Stjernepladsen 3c
9000 Aalborg
When
17:45 - 21:30