Event
Marsvinets verden
I denne forelæsning tager daglig leder for det Marinbiologiske Forskningscenter i Kerteminde Magnus Wahlberg os med ind i marsvinets liv. Hvordan oplever dyrene deres omgivelser? Hvor følsomme er de over for de mange forandringer?
Domkirkens Hus, København K
Saturday, 12 September 2026
12:15 - 14:00
Danish
Ved lektor, ph.d. Magnus Wahlberg, SDU
Marsvinet er Danmarks egen lille hval – en diskret, men højt specialiseret jæger, der lever i vores indre farvande. Med korte ultralydspulser orienterer det sig, finder føde og kommunikerer i en verden, vi mennesker ikke kan høre.
I denne forelæsning tager daglig leder for det Marinbiologiske Forskningscenter i Kerteminde Magnus Wahlberg os med ind i marsvinets liv. Hvordan oplever dyrene deres omgivelser? Hvor følsomme er de over for de mange forandringer, der i disse år præger de danske farvande?
Med hjælp fra droner, avancerede måleinstrumenter og akustisk lytteudstyr er det i de senere år lykkedes forskerne at komme helt tæt på marsvinene. Vi har fået ny viden om deres adfærd, deres komplekse parringsleg og deres ekstremt følsomme høresans, som er afgørende for deres overlevelse.
Forskningen har endda åbnet for helt nye spørgsmål: Har marsvin sanser, vi endnu ikke fuldt ud forstår?
Registrering
Dette arrangement er en del af et samarbejde mellem IDA Bioscience og Folkeuniversitetet i København. Al tilmelding foregår til Folkeuniversitetet. Klik på Tilmeld, så kommer du til Folkeuniversitetets tilmeldingsside, hvor du kan læse mere, se priser osv.
Obs! Vær opmærksom på, at IDA modtager deltagerlisten efterfølgende, med navn og e-mail, og registrerer antal tilmeldte IDA-medlemmer, og herefter slettes listen. Er du ikke IDA-medlem, bliver dine oplysninger således slettet og ikke brugt til noget. Oplysningen bruges alene til statistik ift. om IDA-medlemmer har haft interesse i arrangementet, som vi har samarbejdet om.
Practical Information
Where
Fiolstræde 4
1171 København K
When
12:15 - 14:00