Event
Mjødsmagning
Synes du, at vinen er lidt kedelig, og at øllen trænger til et hvil. Så kom forbi Vinoble, hvor du kan smage på forskellige odenseanske mjød fra Mjødladen. Mjød er nordens portvin, og der garanteres en rigtig hyggelig aften. Begrænset antal pladser!
Vinoble Odense, Odense SV
Friday 24 November 2023
17:00 - 20:00
DKK 50.00 - DKK 200.00
Danish
Mjød er Nordens vin og den ældste alkohol, verden har smagt. Smagene ændrer sig meget alt efter, hvilke mjød man drikker, så det kan byde på en kulinarisk oplevelse! Det kan sammenlignes med vin, da det laves på samme måde - dog med honning i stedet for druer. Mjød bliver aldrig for gammel, den bliver kun bedre med tiden. Mjød kan være meget sød, halvsød eller tør.
Mjød kan endda bruges til pandekagedejen, til cocktails og meget andet. Der er et begrænset antal pladser, men hvis du skynder dig, så har du muligheden for at komme forbi Vinoble, hvor der bliver smagt på 10 forskellige odenseanske mjød og mjødcocktail fra Mjødladen. Hør samtidig en spændende fortælling om mjød, mjødens historie og hverdagen i bryggeriet.
Prices
Participant, not a member of IDA | 200 kr. |
Student, not a member of IDA | 200 kr. |
Unemployed IDA member | 50 kr. |
Member | 50 kr. |
Senior member | 50 kr. |
Student member | 50 kr. |
Options
Ledsager | 300 kr. |
Practical Information
Where
Dalumvej 30B
5250 Odense SV
When
17:00 - 20:00
Registration deadline
Latest cancellation
Event language
Participants
Organizer
Co-organizer
Odense studieevents