Event

My Fair Lady, Musical på Det Ny Teater

En søndag-eftermiddags-forestilling med pladser i bedste kategori. Vin eller vand i pausen er inkluderet. Supplerende menu i teaterkælderen kan tilmeldes særskilt.

Det Ny Teater, København V

Sunday 22 February 2026

15:00 - 18:00

DKK 575.00 - DKK 650.00

Danish

More practical information at the bottom of the page.

Det er ca.. 10 dage efter premieren, hvor vi for længst har sikret os nogle gode pladser

Arrangementet omfatter 

Billetter på orkesterplads.

Glas vin eller vand i pausen til den uhørt favorable pris af 

650 kr. for IDA medlemmer
750 kr. for 1. voksne ledsager
675 for ung ledsager under 25 år. Dokumentation kan kræves ved billetkontrollen.
800 kr. for flere yderligere ledsagere. Maksimalt fire.

Seneste tilmelding 12.januar 2026 men tidligere tilrådes, da der kun er et begrænset antal billetter.

Billetterne udleveres ved indgangen til teatret fra kl. 14:30 til 14:50, men kan også efter aftale afhentes forud hos undertegnede i Hillerød. 

Ved fordelingen af billter tager vi hensyn til hvor tidligt man har tilmeldt , Så vidt muligt vil IDA medlemmer komme til at sidde ved siden af ledsagere. Kontakt mig med mail hvis der er yderligere ønsker om placering. .  

joergen@harbst.dk

-----------------------------------------------------------------------------------------------------

Mulighed for teatermiddag ca. kl. 18:00 - bestilles Som et særskilt arrangement.

Følg dette link for nærmere oplysninger og eventuel tilmelding:

Teatermenu 

Tre-retters menu : 700 kr. pr. person, inklusive god vin og kaffe/te.
Teaterkælderen ligger i teatrets egen kælder. Den er kendt for at serveringspersonalet også optræder med sang mv.
--------------------------------------------------------------------------------------   

Om forestillingen

Det er 30 år siden siden Det Ny Teater genåbnede som musicalteater. Dette fejres med en ny dansk opsætning af en af nogle af teatrets største succeser: 

Nu er turen kommet til My fair Lady. klassikeren over dem alle i en overdådig opsætning. Baseret på George Bernard Shaws skuespil Pygmalion  

Sprogprofessor Henry Higgins indgår et væddemål med Oberst Pickering. Kan han løfte blomsterpigen Eliza Doolittle op fra storbyens rendesten til high society ved at lære hende at tale korrekt? Han former hende efter sit ideal af en sofistikeret kvinde. Men hvem forvandler egentlig hvem?

Det giver en forestilling fuld af humor, elegance, medrivende dansenumre, uforglemmelige karakterer og betagende scenografi fra Covent Gardens blomstermarked over Ascots fornemme væddeløb til Ambassadørens bal. Dertil sange som er blevet kendte klassikere.

Blandt de medvirkende er

Eliza Doolittle Sofie Topp Christensen

Professor Henry Higgins Peter Plaugborg

Oberst Pickering Kim Hammelsvang

Alfred P. Doolittle Tommy Kenter

Mrs. Higgins Susse Wold

Freddy Eynsford Sebastian Harris

Mrs. Pearce Hanne Uldal

I alt mere end 50 medvirkende sangere, skuespillere, dansere og musikere.

Joergen@harbst.dk

Prices

Unemployed IDA member

650 kr.

Member

650 kr.

Senior member

650 kr.

Student member

575 kr.

Options

1. ledsager

750 kr.

yderligere ledsagere

800 kr.

Practical Information

Where

Det Ny Teater
Gammel Kongevej 29
1610 København V
Billetter udleveres kl 14:30 til 14:50 indenfor døren overfor billetkontoret,. Ved IDA-skilt

When

Sunday 22 February 2026
15:00 - 18:00

Registration deadline

Wednesday 14 January 2026 23:55

Latest cancellation

Thursday 12 February 2026 23:55

Event language

Danish

Participants

18

Organizer

Hillerød Afdeling, IDA Nordsjælland

Meetup no.

364556
Login to see attached files