Online Event
Naturbevarelse: En kompleks affære – Med Bengt Holst
Hvad skal der til for at bevare naturen? Og er vi parat til at levere den ydelse? På webinaret taler vi med Bengt Holst, en af Danmarks mest markante stemmer, når det gælder natur, biodiversitet og vores forhold til dyrene omkring os.
Webinar
Thursday, 10 September 2026
15:00 - 16:15
DKK 0.00
Danish
Der tales meget om naturbevarelse, og de fleste er enige om, at ikoniske arter som tigre, elefanter og gorillaer skal bevares. Men er vi også klar til at bevare dem, når de står i vores egen baghave? Ulven er her et godt eksempel. Og hvad med de mere anonyme arter som partulasneglen, eller arter, som vi er bange for som skorpioner og giftslanger? Skal de også bevares? Og hvordan prioriterer vi mellem menneskelige og naturinteresser, hvor de ikke går i samme retning?
I foredraget kommer Bengt Holst ind på, hvad der hører til effektiv naturbevarelse, samt de konflikter, som bevarelse af biodiversiteten medfører.
Hans foredrag handler dog ikke kun om fascinationen af dyrene, men også om de dilemmaer, vi som mennesker står i, når det gælder naturforvaltning og biodiversitet. Med skarpe pointer og en pragmatisk tilgang belyser han interessekonflikterne mellem naturens behov og samfundets krav – og får os til at reflektere over, hvordan vi bedst forvalter vores fælles planet.
Vær med online til et spændende og fagligt foredrag, hvor du selv kan stille spørgsmål til Bengt Holst.
Om Bengt Holst:
Bengt har været tilknyttet Zoologisk Have i København siden 1983, først som videnskabelig assistent, siden som chef for dyreafdelingen og fra 1994 som videnskabelig direktør. Her satte han i årtier sit præg på både institutionen og den brede naturdebat i Danmark. Som tidligere formand for Det Dyreetiske Råd er han ofte blevet inddraget i diskussioner om dyrevelfærd og dyreetik. Han er desuden en kendt skikkelse i medierne, hvor han gennem årene har deltaget i utallige naturprogrammer og debatter på DR og andre platforme.
--------------------
Tilmeldingsprocedure:
Når du har tilmeldt dig, får du en bekræftelsesmail herpå. Nederst i denne mail finder du et link til webinaret.
Du logger på via dette link og kommer videre til sitet, hvor webinaret vises.
Har du problemer med at logge på, er du velkommen til at kontakte os på: webinarsupport@ida.dk
Tjek også vores FAQ site hvor du kan få svar på de oftest stillede spørgsmål i forbindelse med webinarer: FAQ om IDA webinarer
Info om personlige oplysninger: Hvis du gerne vil deltage anonymt, anbefaler vi, at du tilmelder dig en browser i stedet for at bruge Zoom-softwareklienten eller appen, og når Zoom beder dig om at angive dit navn, kan du indtaste "Anon" eller et andet pseudonym. Zoom behandler personlige oplysninger i globale datacentre inklusive USA og behandlingen udføres i henhold til EU Kommissionens standardbestemmelser om databeskyttelse. Beskyttelse af personlige oplysninger. For yderligere detaljer henviser vi til Zoom-privatlivspolitikken tilgængelig her: https://zoom.us/privacy
Det er ikke tilladt at dele hverken zoomlinket eller link til video med andre, eller at optage lyd og billeder af webinaret.
Tilmelding: Er du ikke medlem af IDA? For at kunne tilmelde dig, skal du oprette en brugerprofil. Bemærk, ved oprettelse af en brugerprofil får du adgang til IDA's online tjenester - du bliver ikke medlem af IDA.
Vigtig oplysning vedr. persondata på deltagerlister: Dit navn, titel og firma vil optræde på deltagerlisten til dette arrangement, hvis du tidligere har givet samtykke eller har givet samtykke til dette i forbindelse med tilmeldingen. Deltagerlisten er tilgængelig for arrangøren og de øvrige deltagere på selve arrangementet i form af en online deltagerliste. Ved nogle arrangementer udleveres desuden navneskilt, hvor dit navn, titel og firma fremgår. Hvis du afmelder dig arrangementet, vil dine oplysninger ikke længere fremgå af deltagerlisten.
Du kan læse mere om samtykke under profil, https://profil.ida.dk/samtykker.
Prices
Member | 0 kr. |
Senior member | 0 kr. |
Student member | 0 kr. |
Participant, not a member of IDA | 0 kr. |
Company member | 0 kr. |
Member of organiser | 0 kr. |
Unemployed IDA member | 0 kr. |
Student, not a member of IDA | 0 kr. |
Practical Information
Where
Deltag via pc, tablet, smartphone
When
15:00 - 16:15