Event

Om kildeskattens indførelse i Danmark

Indførelsen af kildeskatten var en forudsætning for velfærdsstatens udbygning og den nye EDB-teknologi var en forudsætning for at kildeskatten kunne indføres. Kildeskatsystemet var i mange år det største IT-system i Danmark.

IDA Conference, København V

Monday 14 September 2026

17:00 - 19:00

DKK 0.00

Danish

More practical information at the bottom of the page.

Når vi beskæftiger os med teknologihistorie er det altid værd at minde os om, at den handler om meget andet end maskiner. Teknologihistorien er i ligeså høj grad et spørgsmål om kontekst og de aktører, der forholder sig til den nye teknologi og dens muligheder og udfordringer. At den moderne teknologi i sig selv ikke løser alle problemer, kan forstås ud fra et notat fra Skattedepartementet i 1960:

»Stillingen er da den, at departementet kun råder over 1 planlægger med den fornødne uddannelse, og han er på ubestemt tid indlagt på sanatorium med lungetuberkulose.«

I dette foredrag vil der blive fortalt om de ideer der førte til kildeskatten, de aktører (politikere, embedsmænd, borgere, kommuner, arbejdsgivere og datacentral), der var involveret og de teknologivalg der blev foretaget. Fokus er især på arbejdet i Skattedepartementet, hvor man i første omgang tænker, at indførelsen primært er en teknisk udfordring, men det viser sig at de største udfordringer kom til at blive de menneskelige aktører, sædvaner og historiske betingelser.

Du behøver ikke være IDA medlem for at deltage i arrangementet. Tryk på tilmelding og opret dig, så er du tilmeldt arrangementet.

_____________________________________________________


Prices

Participant, not a member of IDA

0 kr.

Company member

0 kr.

Member of organiser

0 kr.

Unemployed IDA member

0 kr.

Member

0 kr.

Senior member

0 kr.

Student member

0 kr.

Options

Ledsager

0 kr.

Practical Information

Where

IDA Conference
Kalvebod Brygge 31-33
1780 København V
Se mødetavlen

When

Monday 14 September 2026
17:00 - 19:00

Registration deadline

Sunday 13 September 2026 23:55

Latest cancellation

Sunday 13 September 2026 23:55

Event language

Danish

Total seats

90

Available seats

88

Organizer

IDA - Historisk Teknologi, HITEK

Meetup no.

366113
Login to see attached files