Event

AI og ledelse - Mennesket først (Aarhus)

IDA og Mannaz stiller skarpt på, hvordan du som leder skaber værdi og retning, når mennesker og AI sammen former fremtidens organisation.

Mannaz Aarhus, Aarhus N

Thursday, 12 November 2026

09:00 - 18:00

DKK 495.00

Danish

More practical information at the bottom of the page.
Hvordan vi som ledere skaber værdi og retning med dømmekraft og etik, når AI flytter ind i organisationen
AI er ikke længere blot et nyt værktøj.

Teknologien er ved at ændre de strategiske vilkår for virksomheder og organisationer – og udfordrer vores måde at arbejde, samarbejde, træffe beslutninger og lede på.

Samtidig rækker udviklingen langt ud over den enkelte organisation. Kapløbet om AI, data og teknologi rejser spørgsmål om digital suverænitet, regulering, etik, ressourceforbrug og Europas konkurrencekraft. For ledere betyder det, at AI ikke alene er et spørgsmål om effektivisering, men i stigende grad om strategi, organisering og ansvar.

På konferencen AI og ledelse – Mennesket først stiller IDA og Mannaz i samarbejde skarpt på den nye ledelsesvirkelighed – fra de store samfundsmæssige og strategiske bevægelser til de helt konkrete forandringer i organisationen.

For en af fremtidens vigtigste ledelsesopgaver bliver at definere arbejdsdelingen mellem mennesker og AI. Hvilke opgaver giver det mening at lade teknologien overtage? Hvor kan AI kvalificere analyser, beslutningsgrundlag og processer? Og hvilke opgaver skal fortsat ligge hos mennesker?

Hvorfor skal du deltage i AI og ledelse: Mennesket først?
AI og ledelse – Mennesket først sætter vi fokus på den virkelighed, ledere står i i dag. AI er nu og her, en del af arbejdslivet og lederrollen, og vi skal forholde os til det.

Men vi gør mere end bare at tale om AI: Vi afprøver AI-værktøjer og sætter deltagerne i spil og samspil. Så forbered dig på en involverende og interaktiv dag, hvor vi undersøger AI og ledelse sammen. Du deler dine egne erfaringer og perspektiver, lytter til andres – og lærer gennem dialog, refleksion og fælles udforskning.

Hvornår finder AI og ledelse – Mennesket først sted?
Du kan opleve AI i et ledelsesperspektiv torsdag den 12. november 2026 fra kl. 09.00-18.00, og vi holder konferencen simultant to steder i landet:

hos IDA Conference, Kalvebod Brygge 31-33, 1780 København V.

og

hos Mannaz Aarhus, Olof Palmes Allé 20 (Rambøll-bygningen), 8200 Aarhus N

Sidste frist for tilmelding er den 11. november 2026 kl. 23.59, og du vælger, hvor du vil deltage, når du tilmelder dig.

Hvem står bag AI og ledelse: Mennesket først?
Konferencen er arrangeret i et samarbejde mellem IDA og Mannaz, og med faglig forankring i IDAs faglige fællesskab IDA Lederforum.

Sprog
Konferencen holdes på dansk med enkelte engelsksprogede oplæg. Disse er markeret i programmet.

Læs mere om programmet og talerne her

Læs mere om konferencen her: Læs mere 

Prices

Member

495 kr.

Member of organiser

495 kr.

Senior member

495 kr.

Unemployed IDA member

495 kr.

Company member

495 kr.

Student member

495 kr.

Participant, not a member of IDA

495 kr.

Practical Information

Where

Mannaz Aarhus
Olof Palmes Allé 20
8200 Aarhus N

When

Thursday, 12 November 2026
09:00 - 18:00

Registration deadline

Wednesday, 11 November 2026 23:59

Latest cancellation

Friday, 11 September 2026 07:59

Event language

Danish

Total seats

30

Available seats

22

Organizer

IDA Lederforum

Co-organizer

IDA AI
IDA IT
IDA Automation
IDA Supply Chain
IDA Lederforum Hovedstaden
IDA Lederforum Midtjylland
IDA Lederforum Nordjylland
IDA Lederforum Syddanmark

Meetup no.

368380
Login to see attached files