Event

Positiv psykologi i ledelse - Samskabelse og medskabelse i robuste organisationer (3 af 5)

Inden for den positive psykologi stiller man spørgsmålet: Hvad gør livet værd at leve? Men hvilke svar får vi, hvis vi stiller de samme typer spørgsmål i arbejdslivssammenhænge? Hvad er det, der giver arbejdslivet mening?

AU Herning , Herning

Wednesday 11 March 2026

19:30 - 21:15

DKK 0.00

Danish

More practical information at the bottom of the page.

Inden for den positive psykologi stiller man spørgsmålet: Hvad gør livet værd at leve? Men hvilke svar får vi, hvis vi stiller de samme typer spørgsmål i arbejdslivssammenhænge? Hvad er det, der giver arbejdslivet mening? Hvordan kan jeg trives som individ og i fællesskaber på min arbejdsplads?

Trivsel giver mentalt overskud, og det kan mærkes i en arbejdssammenhæng, hvor trivsel spiller en vigtig rolle for udviklingen af robuste medarbejdere, arbejdsfællesskaber og samfund. 

I denne forelæsningsrække dykker vi ned i centrale aspekter af den positive psykologi i en arbejdslivssammenhæng og få svar på spørgsmål som:

  • Hvad er positiv psykologi for en størrelse, og hvilken rolle spiller motivation på arbejdspladsen?
  • Hvordan oparbejder man en samskabende og robust arbejdskultur i organisationen?
  • Hvordan skaber vi regenerativ trivsel, og hvordan leder vi for både at have og gøre det godt på individ- til samfundsplan?
  • Hvordan bruger vi håb aktivt i ledelse?
  • Og er mindfulness et godt værktøj til stresshåndtering?

BEMÆRK at dette er 3. forelæsning ud af 5 om positiv psykologi i ledelse. Det anbefales at du tilmelder dig alle 5 forelæsninger, da det vil give dig størst udbytte.

Der opkræves et NO-Show gebyr ved afmeldelse senere 27.2.2026 end eller ved udeblivelse på 180 kr.

Program:

Onsdag 11/3/26 kl. 19.30 - kl. 21.15 Samskabelse og medskabelse i robuste organisationer

Karen Marie Fiirgaard, cand.psych.aut og organisationskonsulent, Vejle Kommunes koncern HR

STED: AU, Campus Herning, lokale 3042, Birk Centerpark 15, 7400, Herning

Onsdag 18/3/26 kl. 19.30 - kl. 21.15 Håb som strategi i ledelse

Mads Bab, tidligere ekstern lektor i positiv psykologi, bestyrelsesmedlem i Det Nationale Videnscenter for Positiv Psykologi, forfatter, indehaver af Gnist

STED: AU, Campus Herning, lokale 3042, Birk Centerpark 15, 7400, Herning

Onsdag 25/3/26 kl. 19.30 - kl. 21.15 Mindfulness, selv-omsorg og glæde for håndtering af stress og fremme af mental sundhed

Jesper Dahlgaard, docent og forskningsleder i Program for Krop og Mental Sundhed ved Forskningscenter for Sundhed og Velfærdsteknologi, VIA UC, og lektor ved Institut for Klinisk Medicin, Aarhus Universitet

STED: AU, Campus Herning, lokale 3042, Birk Centerpark 15, 7400, Herning

Prices

Unemployed IDA member

0 kr.

Member

0 kr.

Senior member

0 kr.

Student member

0 kr.

Options

Ledsager

180 kr.

Practical Information

Where

AU Herning
Birk Centerpark 15
7400 Herning
Der opkræves et NO-Show gebyr ved afmeldelse senere 27.2.2026 end eller ved udeblivelse på 180 kr.

When

Wednesday 11 March 2026
19:30 - 21:15

Registration deadline

Friday 27 February 2026 23:55

Latest cancellation

Friday 27 February 2026 23:55

Event language

Danish

Total seats

10

Available seats

0

Organizer

Kompetenceforum, IDA Vestjylland

Meetup no.

364646
Login to see attached files