Event
Rabataftale med IDA Esbjerg: Byvandring i Esbjerg - Byens kunst
Tag med på opdagelse i Esbjerg midtby og se – eller gense – kunstværker, der forskønner byens rum. Kunst i det offentlige rum giver rige muligheder for kunstoplevelser i hverdagen.
Torvet Esbjerg, Esbjerg
Saturday, 25 April 2026
11:00 - 12:30
DKK 0.00
Danish
VIGTIGT:
For at være endeligt tilmeldt skal du gennemføre to trin:
- Tilmelding via IDA, hvor du modtager en personlig rabatkode
- Selvstændig tilmelding og betaling (130kr) på Folkeuniversitetets hjemmeside
BEMÆRK - Der er ikke egenbetaling på arrangementet for studerende
Din plads er først sikret, når begge dele er gennemført. Der kan tilmeldes 10 medlemmer pr. hold
Sådan færdiggør du tilmeldingen hos Folkeuniversitetet
Du skal selv gennemføre tilmelding og betaling på Folkeuniversitetets hjemmeside. Følg guiden her:
- Indtast rabatkoden du modtager ved bekræftelse fra IDA
- Klik for at se de hold, der hører under IDA Esbjerg.
- Find holdet du vil tilmeldes.
- Klik på Tilmeld.
- Angiv antal deltagere i feltet “IDA - Esbjerg”. (Vælg studerende, hvis dette er tilfældet)
- Gennemfør betaling.
OM ARRANGEMENTET
På denne byvandring vil du opleve en mangfoldighed af spændende kunstværker i byrummet, for eksempel den monumentale rytterstatue af Kong Christian IX på byens hovedtorv, Robert Jacobsens moderne skulptur ved kunstmuseet og Street Art fra de seneste år med motiver inspireret af Vadehavet og Esbjergs maritime historie. Undervejs vil vi overveje, hvilken rolle kunsten spiller i fortællingen om Esbjergs historie og identitet som Danmarks yngste storby. Samtidig kan kunstværkerne på forskellig måde åbne for fortællinger om byen og egnens mennesker, historie og sjæl.
Om underviseren: Helle Solhøj er en levende, engageret fortæller på kunst- og parkvandringer i Jylland og på Fyn og som rundviser ved Koldinghus og H.C. Andersen Museet. Hun er uddannet kunsthistoriker (cand.mag.) og har i mange år arbejdet med kulturarv og byplanlægning og med særligt fokus på byers og steders historie og identitet.
- HUSK påklædning efter vejret
- Turen er cirka 1 ½ km.
- Sluttidspunkt er vejledende
Det er ikke garanteret at der vil være en repræsentant fra IDA tilstede
Prices
Unemployed IDA member | 0 kr. |
Member | 0 kr. |
Senior member | 0 kr. |
Student member | 0 kr. |
Options
Ledsager | 0 kr. |
The UN’s Sustainable Development Goals are part of IDA’s values.
IDA aims to highlight the connection to the UN’s 17 Sustainable Development Goals. This event relates to some of these goals:
Practical Information
Where
Torvet
6700 Esbjerg
Mødested: Ved rytterstatuen, Torvet, 6700 Esbjerg
When
11:00 - 12:30