Event

Rabataftale med IDA Esbjerg: En aften om kunstig intelligens

Jo mere maskine, jo mere menneske. Kunstig intelligens forandrer vores arbejde, vores beslutninger og vores måde at være sammen på. Journalist og forfatter Ida Ebbensgaard viser, hvordan AI kan styrke os som mennesker – hvis vi lærer at mestre teknologien

SDU ESBJERG, Esbjerg Ø

Wednesday, 13 May 2026

18:00 - 19:45

DKK 0.00

Danish

More practical information at the bottom of the page.

VIGTIGT:
For at være endeligt tilmeldt skal du gennemføre to trin:

  1. Tilmelding via IDA, hvor du modtager en personlig rabatkode
  2. Selvstændig tilmelding og betaling (97,50kr) på Folkeuniversitetets hjemmeside [BEMÆRK - Der er ikke egenbetaling på arrangementet for studerende]

Din plads er først sikret, når begge dele er gennemført. Der kan tilmeldes 10 medlemmer pr. hold

Sådan færdiggør du tilmeldingen hos Folkeuniversitetet

Du skal selv gennemføre tilmelding og betaling på Folkeuniversitetets hjemmeside. Følg guiden her:

  1. Indtast rabatkoden du modtager ved bekræftelse fra IDA
  2. Klik for at se de hold, der hører under IDA Esbjerg. 
  3. Find holdet du vil tilmeldes.
  4. Klik på Tilmeld.
  5. Angiv antal deltagere i feltet “IDA - Esbjerg”. (Vælg studerende, hvis dette er tilfældet)
  6. Gennemfør betaling.

Om forelæsningen

Ida Ebbensgaard, forfatter til bogen 'Ægte –  en lille bog om kunstig intelligens', viser denne aften, at kunstig intelligens kan give mennesket superkræfter. Den kan lette rutineopgaver, understøtte os kreativt og forstærke vores evne til at træffe beslutninger i et hidtil uset omfang. Anvendt rigtigt, kan vi løse nogle af de største udfordringer, vi står overfor. Men den kraftfulde teknologi kan også misbruges.

Den kan oversvømme os med falske eller ligegyldige informationer, til skade for både den enkelte og vores samfund. I forelæsningen undersøger vi, hvordan det er muligt, at navigere i den nye virkelighed, så vi kan mestre teknologien. For at høste udbyttet og undgå faldgruberne skal vi forstå forskellen på kvaliteterne hos mennesket og maskinen.

Ida Ebbensgaard er journalist, tidligere chefredaktør på Zetland, udlandsredaktør på Berlingske og vært på DR. I 2023 og 2024 var hun tilknyttet Syddansk Universitet, hvor hun undersøgte, hvordan generativ kunstig intelligens påvirker medier. 

’Ægte’ er en indføring i fordele og ulemper ved kunstig intelligens’ indtog. I bogen argumenterer Ida Ebbensgaard for, at netop fordi teknologien fylder så meget, vil ægte opmærksomhed og relationer stige i kurs: Jo mere maskine, jo mere menneske. Og hun giver et bud på, hvordan man i praksis kan gribe forandringen an – uanset om man er et enkelt menneske, der kommunikerer via et socialt medie, eller om man har ansvaret for en organisation. Bogen er udkommet på Zetland.

Prices

Unemployed IDA member

0 kr.

Member

0 kr.

Senior member

0 kr.

Student member

0 kr.

Options

Ledsager

0 kr.

The UN’s Sustainable Development Goals are part of IDA’s values.

IDA aims to highlight the connection to the UN’s 17 Sustainable Development Goals. This event relates to some of these goals:

Read more about the UN’s Sustainable Development Goals

Practical Information

Where

SDU ESBJERG
Degnevej 14
6705 Esbjerg Ø
OBS. på info i bekræftelsen.

When

Wednesday, 13 May 2026
18:00 - 19:45

Registration deadline

Sunday, 3 May 2026 23:55

Latest cancellation

Sunday, 3 May 2026 23:55

Event language

Danish

Total seats

10

Available seats

10

Organizer

Esbjerg Afdeling, IDA Syd

Meetup no.

366355
Login to see attached files