Event

Retfærdig klimapolitik og grøn omstilling: Sufficiency og ulighed

Seminaret diskuterer strategier for retfærdig grøn omstilling: Hvordan kan strategier, der skal reducere et samfunds ressourceforbrug og miljøbelastning væsentligt , samtidig reducere samfundets økonomiske og sociale ulighed?

IDA Conference, København V

Monday, 1 June 2026

17:00 - 20:30

DKK 0.00

Danish

More practical information at the bottom of the page.

IDA Teknologivurdering og IDA Grøn Teknologi inviterer sammen med INFORSE Europe og Aalborg Universitet til seminar om retfærdig grøn omstilling.

Introduktion til seminarets fokus:

En bæredygtig omstilling skal sikre, at vi overholder Paris-aftalens klimamål og samtidig respekterer de øvrige planetære grænser. Dette vil kræve, at vi - særligt i de rige lande - reducerer vores energi- og ressourceforbrug markant. Udover fokus på en effektiv brug af ressourcerne, øget genbrug, mv., så kræver det også en ændring i adfærd og levevis.

Hvis en sådan samfundstransformation samtidig skal reducere uligheden i samfundet, er det nødvendigt at fokusere på den økonomiske ulighed og skævheden i forbruget af ressourcer og i udledningen af drivhusgasser. De rigeste mennesker både globalt og i Danmark bruger mange flere ressourcer og belaster klimaet langt mere end dem med de laveste indkomster. 

Sufficiency - tilstrækkelighed i forbrug - er forudsætning for en bæredygtig levevis og har været i fokus blandt forskere og NGO’er og har været anbefalet internationalt i en række år. Dette har imidlertid ikke resulteret i konkrete politiske initiativer i Danmark. Dette ses tydeligt i, at det danske forbrug af ressourcer i 2026 overskred Jordens økologiske kapacitet allerede 20. marts.

En række tiltag og initiativer, som i forskellig grad også fokuserer på sufficiency, er blevet introduceret i debatten de seneste år. Det gælder bl.a. begrænsning af nybyggeri (Byggestopbevægelsen), tiny-house bevægelsen, netværk for trivselsøkonomi, bevægelsen for frivillige reparationsværksteder og -caféer, borgerbevægelsen mod motorveje, Bevar Jordforbindelsen imod mere miljøskadelig flyvning m.m. Den anden side af sufficiency har også fået mere fokus: Kravet om at alle skal have nok til et værdigt liv.

Samtidig er den stigende økonomiske ulighed og skævheden i udledningen af drivhusgasser i øget grad kommet i politisk fokus. Det gælder ikke mindst hvordan grøn omstilling i sin nuværende form påvirker eksisterende uligheder, og hvordan ulighed begrænser politisk handling. Alt taler således i retning af, at hvis politikker for bæredygtig levevis skal gennemføres, skal tiltagene også bidrage til at reducere økonomisk og social ulighed.

Med dette seminar vil vi diskutere tiltag, som fremmer sufficiency og samtidig reducerer uligheder. Der vil blive præsenteret aktuelle erfaringer med indsatser for mere sufficiency og diskuteret forslag til bæredygtig levevis, der modvirker ulighed samt diskuteret, hvordan vi kan få retfærdig grøn omstilling på den politiske dagsorden.    

Program:

Kl. 17.00: Velkomst og introduktion

Michael Søgaard Jørgensen, formand for IDA Teknologivurdering og lektor på Aalborg Universitet

Gunnar Boye Olesen, koordinator INFORSE Europe

Kl. 17.10: Sammenhænge mellem klimabelastning og indkomst

Oplæg: Analytiker Rasmus Lindø Kaslund, Arbejderbevægelsens Erhvervsråd, forfatter til analysen ”Den rigeste tiendedels klimaaftryk er knap fire gange så højt som den fattigstes”

Kl. 17.35: Introduktion til sufficiency som klima- og miljøindsats – nordiske erfaringer

Oplæg: Gunnar Boye Olesen, INFORSE Europe

Kl. 17.50: Sufficiency: Veje til hverdagsliv inden for de planetære grænser

Oplæg: Seniorforsker Toke Haunstrup Christensen, Aalborg Universitet, forfatter til bogen ”Nok” og hjemmesiden sufficiency.dk.

Kl. 18.15: For sent, for lidt, for hvem - hvorfor grøn omstilling er utilstrækkelig og uretfærdig og hvad vi kan gøre ved det

Oplæg: Postdoc Joachim Peter Tilsted, Institut for Fødevare- og Ressourceøkonomi, KU. Medforfatter til Klima- og Omstillingsrådets notat ”Hvorfor ulighed er et argument for klimahandling”, forfatter til bogen ”For sent, for lidt, for hvem?” 


Kl. 18.40: Pause med sandwich


Kl. 19.10: Debat

Struktureret dialog om, hvordan vi kombinerer sufficiency som vej til en mere bæredygtig levevis med indsatser for at reducere ulighed i omstillingen til et mere socialt retfærdigt Danmark inden for de planetære grænser 


Kl. 20.00: Hvordan får vi denne diskussion og dette forum til at vokse? Hvad kunne være nogle næste skridt?


Kl. 20.25: Afrunding og tak for i dag       

Prices

Participant, not a member of IDA

0 kr.

Company member

0 kr.

Member of organiser

0 kr.

Unemployed IDA member

0 kr.

Member

0 kr.

Senior member

0 kr.

Student member

0 kr.

The UN’s Sustainable Development Goals are part of IDA’s values.

IDA aims to highlight the connection to the UN’s 17 Sustainable Development Goals. This event relates to some of these goals:

Read more about the UN’s Sustainable Development Goals

Practical Information

Where

IDA Conference
Kalvebod Brygge 31-33
1780 København V

When

Monday, 1 June 2026
17:00 - 20:30

Registration deadline

Thursday, 28 May 2026 23:55

Latest cancellation

Sunday, 31 May 2026 23:55

Event language

Danish

Total seats

60

Available seats

55

Organizer

IDA Teknologivurdering

Meetup no.

366632
Login to see attached files