Event

Sådan fik kejseren vand

30 km uden for Rom placerede kejser Hadrian, fra 117 til 138 e.Kr., en sommerresidens. Oprindelig rummede komplekset ca. 30 bygninger på et over 100 hektar stort areal. Til residensens fontæner, kunstige søer og søer og store badeanlæg var der behov vand.

IDA Conference, København V

Monday 2 December 2024

16:00 - 18:30

DKK 0.00

Danish

More practical information at the bottom of the page.

30 km uden for Rom, nær byen Tivoli placerede kejser Hadrian, der regerede fra 117 til 138 e.Kr., en sommerresidens. Oprindelig rummede komplekset omkr. 30 bygninger på et over 100 hektar stort areal. I dag er der kun ruiner tilbage af det, der i dag kendes som Hadrians Villa – eller på italiensk, Villa Adriana. 

Til residensens imponerende fontæner, kunstige søer og store badeanlæg var der behov for enorme vandmængder. Derfor synes placeringen umiddelbart at være et dårligt valg, for de lokale vandressourcer var meget begrænsede. Hvordan og hvorfra disse store vandmængder blev tilført var dog efterhånden gået i glemmebogen. 

I en ny bog, der senere i år udgives fra Det Danske Institut i Rom forklarer en række danske forskere – på baggrund af mangeårige undersøgelser – hvordan kejseren fik sit vand. 

Projektets primus motor har været cand.mag. Jørgen Martin Hansen, der i mange år har interesseret sig for og studeret romersk vandforsyning, bl.a. ud fra et berømt værk af Sextus Julius Frontinus, der i år 97 e.Kr. var blevet udpeget som curator aquarum, eller direktør for Roms vandforsyning.I år 2000 fik Jørgen Martin Hansen sammen med en gruppe af danske, nordiske og internationale forskere en bevilling på ½ mill. kr. fra
Carlsbergfondet til at udføre studier i området syd for villaen med henblik på
at finde kilden til dens vandtilførsel.
  

Det er lykkedes HITEK at få Jørgen Martin Hansen til at komme og fortælle om resultaterne af disse studier. Som bonus deltager også en anden af projektets personer
geografen, cand.scient. Mikkel Wendelboe Toft, som med brug af GIS og GPS etablerede projektets 32 målepunkter i og uden for Hadrians Villa.
  

Inden foredraget serveres glögg og æbleskiver fra kl.
16.00 – også alkoholfri glögg.
  

Du behøver ikke være IDA medlem for at deltage i arrangementet. Tryk på tilmelding og opret dig, så er du tilmeldt arrangementet.

_____________________________________________________


GÅ IKKE GLIP AF NOGET

Tilmeld dig vores nyhedsmail. Så går du ikke glip af alle de spændende kurser, konferencer, gå hjem-møder og virksomhedsbesøg, vi afholder hvert år.

TILMELD DIG HER

Du kan sagtens modtage nyhedsmailen, selvom du ikke er IDA medlem - det er åbent for alle.

Prices

Participant, not a member of IDA

0 kr.

Company member

0 kr.

Member of organiser

0 kr.

Unemployed IDA member

0 kr.

Member

0 kr.

Senior member

0 kr.

Student member

0 kr.

Options

Ledsager

0 kr.

Practical Information

Where

IDA Conference
Kalvebod Brygge 31-33
1780 København V
Se mødetavlen

When

Monday 2 December 2024
16:00 - 18:30

Registration deadline

Friday 29 November 2024 23:55

Latest cancellation

Sunday 1 December 2024 23:55

Event language

Danish

Participants

154

Organizer

IDA - Historisk Teknologi, HITEK

Meetup no.

355100
Login to see attached files