Event

Sælsafari på Limfjorden

En skøn aftentur hvor sælerne i Limfjorden kan opleves. Der vil under sejladsen blive serveret en aftenmenu.

Nykøbing Mors Havn, Nykøbing Mors

Thursday 28 July 2022

18:00 - 21:00

DKK 200.00

Danish

More practical information at the bottom of the page.

Det vrimler med sæler i Limfjorden. Man regner med at bestanden er på ca. 2700 sæler, som det bliver muligt at opleve på denne skønne aftentur, hvor der vil blive sejlet til Blinderøn eller Ejerslevrøn. Mange af de sælerne lever hele året på Blinderøn eller Ejerslevrøn, hvor de er samlet i store grupper.

Der vil under sejladsen blive serveret svinekam stegt som vildt, kartofler, waldorfsalat og sauce, samt gammeldags æblekage til dessert. Til middagen serveres der et glas vin, øl eller vand efter ønske.

I tilfælde af højvande, hvor sælernes opholdssteder er oversvømmet, sejles der en aftentur med mulighed for at beundre de flotte molerskrænter.


Prices

Member

200 kr.

Unemployed IDA member

200 kr.

Senior member

200 kr.

Student member

200 kr.

Options

Ledsager

300 kr.

Practical Information

Where

Nykøbing Mors Havn
Havnen 4
7900 Nykøbing Mors
Ved turistkontoret

When

Thursday 28 July 2022
18:00 - 21:00

Registration deadline

Thursday 30 June 2022 23:59

Latest cancellation

Thursday 30 June 2022 23:59

Event language

Danish

Participants

19

Organizer

Mors-Thy Afdeling, IDA Nord

Meetup no.

345058
Login to see attached files