Event
Smuk køkkenhave besøg/ Spisning på italiensk restaurant Ciao-ciao
Drømmer du om, at køkkenhaven skal indtage en større og mere central plads i din have, kan du hente inspiration og helt konkrete tips til, hvordan du forvandler din græsplæne til en både smuk og nyttegivende køkkenhave.
Louises Have, Ålsgårde
Saturday 26 August 2023
15:30 - 19:00
DKK 400.00
Danish
Haven i Ålsgårde, som vi skal besøge, er ganske lille, men takket være en gennemtænkt planlægning rummer den alligevel både køkkenhave, gårdhave med træterrasse, staudehave, regnvandsopsamling og et væld af blomster.
Det er en have ved havet – en havhave. Den er ikke særlig stor, en smal stribe jord klemt inde mellem to nabohaver, vejen mod syd og det store åbne og næsten endeløse Øresund mod nord.
Denne have adskiller sig væsentligt fra andre kystgrunde ved at være én stor dyrkningshave, hvor de fleste afgrøder er tiltænkt køkkenet. Stauder og sommerblomster er velkomne og blander sig mellem rækkerne af grønkål, kartofler og salat for at tilføre farver til rækkerne af grøntsager, der har det med, bare at være grønne. Haven er styret af fem én meter høje skarptklippede hække, der hver tegner en L-form i planen, og sammen danner en komposition, der indrammer og opdeler de 150 m2 effektiv dyrkningsjord. Inden for rammen organiseres køkkenhaven af teglstensstier, plantekasser og rækker af frugtbuske. Hækkene og frugtbuskene giver grøntsagerne den fornødne læ, der er nødvendig her ved det barske hav.
Der er stort set ikke nogen græsplæne. Til gengæld er der rigeligt med træterrasser placeret strategiske steder rundt om bygningerne. For når man bor ved havet, er det bekvemt, at man, uanset vindretning, kan finde et opholdssted med læ. Og så er der frugttræer, der leverer æbler, og en skærehave der leverer afskårne blomster til stuens buketter.
Et vigtigt element i haven er regnvandsopsamling. Alt tagvand opsamles i en 4.000 liters nedgravet tank. Men to steder i haven opsamles tagvand i kar udført af galvaniseret stål. Et højt kar er placeret i gårdhaven mens et andet kar ligger planforsænket i terrassen ud for vores stuevindue, hvor det danner et dekorativt spejlbassin.
Et væld af roser i store krukker og klatreroser op ad hegn og skorstene. I den vindafskærmende og solfyldte gårdhave står kummer med krydderurter, en art i hver kasse, som året rundt leverer krydderurter til madlavningen af vores mange grøntsager, der høstes mellem strukturgivende hække.
Besøget inkluderer en velkomstdrink, et oplæg om havens tilblivelse, rundvisning og afslutningsvis et let traktement og uformelt samvær ved vandet.
Det vil være muligt at købe Louises bog og få den signeret.
Varighed ca. 2 timer.
Derefter kører vi til restaurant Ciao-ciao hvor der er 3-rettes menu og lidt vin som venter på os.
Prices
Unemployed IDA member | 400 kr. |
Member | 400 kr. |
Senior member | 400 kr. |
Student member | 400 kr. |
Options
Ledsager | 600 kr. |
Ledsager - barn op til 10år | 100 kr. |
The UN’s Sustainable Development Goals are part of IDA’s values.
IDA aims to highlight the connection to the UN’s 17 Sustainable Development Goals. This event relates to some of these goals:
Practical Information
Where
Nordre Strandvej 254B
3140 Ålsgårde
When
15:30 - 19:00