Event
Sydafrikansk vinsmagning
SA Wineimport har siden 2005 solgt det bedste vin fra Sydafrika. Ejeren Søren Kristensen fortæller om Sydafrika og vi smager 8 forskellige vine med lidt lækket tapas.
IDA Center Hillerød, Hillerød
Thursday 17 August 2023
18:00 - 20:00
DKK 200.00 - DKK 220.00
Danish
SA Wineimport ejes af Anika og Søren Kristensen. De forklare: Vi har smagt og interesseret os for vin i 20 år og har blandt andet ejet Holte Vinlager i Hørsholm (periode: 2003 – 2007). I 2005 begyndte vi at importere vin fra Sydafrika og vi repræsenterer i dag over 15 vinhuse fra forskellige vindistrikter i Sydafrika. Vi har begge en STOR kærlighed for Sydafrika, dets natur, gastronomi, det sydafrikanske folk og selvfølgelig deres vin.
Vi besøger Sydafrika 1-2 gange om året og vi kan varmt anbefale hele Cape området (især Franschhoek, Hermanus og Stellenbosch).
De vine vi skal smage er:
- Hartenberg Occasional Riesling
- Delaire Graff Summercourt Chardonnay
- Jean Daneel Signature Chenin Blanc
- Crystallum Peter Max Pinot Noir
- Jean Daneel Signature Red
- David Finlayson GS Cabernet Sauvignon
- GlenWood Grand Duc Syrah
- Hoopenburg Integer Late Harvest Syrah
Prices
Member of organiser | 220 kr. |
Unemployed IDA member | 220 kr. |
Member | 220 kr. |
Senior member | 220 kr. |
Student member | 200 kr. |
Options
Ledsager | 320 kr. |
Practical Information
Where
Helsingørsgade 30, baghuset
3400 Hillerød
When
18:00 - 20:00