Event

Tag på en historisk byvandring i Næstved og hør bl.a. om Helligåndshuset fra 1398

Tag familien med til Næstved, hvor vi hører om Næstveds historie, og om at byen allerede i år 1135 fik købstadsrettigheder. Vi slutter i Helligåndshuset fra 1398.

Næstved Museum, Næstved

Saturday 14 June 2025

10:00 - 15:30

DKK 300.00 - DKK 500.00

Danish

More practical information at the bottom of the page.

Vi starter med en guidet rundvisning i det gamle Næstved, og efterfølgende besøger vi kirkerne Sct. Mortens Kirke og Sct. Peders Kirke. Efter frokost på Hotel Kirstine afsluttes arrangementet med en guidet rundvisning på Næstved Museum.

For mere information om Næstved, på ind www.visitnaestved.dk og om Næstved Museum, gå ind www.museerne.dk

Program:

Kl. 10:00 Historisk byvandring , starter ved indgangen til Helligåndshuset, Ringstedgade 4 v/ Henrik Mors, Næstved Museum..

Kl. 11:00 Kirkerne Sct. Mortens Kirke og Sct. Peders Kirke rundvisning, starter ved indgangen til Helligåndshuset, Ringstedgade 4 v/ Henrik Mors, Næstved Museum.

Kl. 12:00 Spisepause, på Hotel Kirstine får vi en lækker tag selv frokostbuffet.

Kl. 13:30 Rundvisning på Næstved Museum – Helligåndshuset og Boderne v/ Henrik Mors, Næstved Museum.

Kl. 15:30 Program slutter.

Undervejs er der afsat tid til spørgsmål. 

Eventuelle spørgsmål til arrangementet kontakt Keld Olsen på 60825489 / keldolsen2@godmail.dk 

Nærmere uddybning af programmet: 

Kl. 10:00 Historisk byvandring.

Næstved er blandt Danmarks ældste byer, og fik allerede sine købstadsrettigheder i år 1135. Her har gennem tiderne blomstret et rigt handels-, håndværks- og kulturliv, hvis fortsatte udvikling har gjort, at Næstved i dag ubestridt er Sydsjællands handelsby nr. 1. Trods en rivende udvikling er meget af byens historie bevaret. Blandt andet finder du Danmarks ældste rådhus i Næstved.

Kl. 11:00 Kirkerne Sct. Mortens Kirke og Sct. Peders Kirke rundvisning

Sct. Mortens Kirke: Ligger centralt i Næstved. Kirken er en såkaldt senromansk kirke opført i teglsten i 1200-tallet og med genbrug af kvadre fra en gammel romansk stenkirke, der sandsynligvis har ligget på samme sted. Kirken er også kendt for sin smukke udsmykning, især træskærerarbejder fra Næstveddynastiet Schrøders værksted: Abel Schrøder den Ældres renæssanceprædikestol (1602) og Abel Schrøder den Yngres barok-altertavle (1667). Også korbuekrucifikset er et klenodie i verdensklasse.

Sct. Peders Kirke: Sct. Peders Kirke ligger på Sct. Peders Kirkeplads i centrum. Kirken er en karakteristisk gotisk teglstenskirke med spændende detaljer og gamle kalkmalerier. Et af de mest kendte kalkmalerier forestiller Valdemar Atterdag og Dronning Helvig, der knæler for Gud. Det findes på korets nordvæg. Kirkens mest iøjnefaldende inventar er prædikestolen, der er skåret i 1671 af Holbæk-mesteren Lorentz Jørgensen.

Kl. 12:00 Spisepause, hvor vi nyder en tag selv frokostbuffet på Hotel Kirstine.

Her får vi vores eget lokale og har tid til at fordøje formiddagens indtryk / oplevelser og en faglig snak.

På adressen Købmagergade 20.

Kl. 13:30 Rundvisning på Næstved Museum – Helligåndshuset og Boderne.

Helligåndshuset: I Ringstedgade kan du ikke undgå at lægge mærke til Helligåndshuset. Denne middelalderbygning rummer i dag størstedelen af Næstved Museum med spændende udstillinger. Tidligere tjente huset som en blanding af sygehus, alderdomshjem og fattiggård. Historiebøgerne nævner første gang huset i 1398.

Boderne: Boderne på Sct. Peders Kirkeplads. Boderne stammer fra 1400-årene. Boderne er også kendt for at være Danmarks ældst bevarede rækkehusbebyggelse.

Prisen inkluderer entré, foredrag, guide samt frokost. Drikkevarer er for egen regning.

---------

Er du ikke medlem af IDA? For at kunne tilmelde dig, skal du oprette en brugerprofil. Bemærk, ved oprettelse af en brugerprofil får du adgang til IDA's online tjenester - du bliver ikke medlem af IDA.

Prices

Participant, not a member of IDA

500 kr.

Unemployed IDA member

300 kr.

Member

300 kr.

Senior member

300 kr.

Student member

300 kr.

Options

Børn under 16 år

150 kr.

Ledsager

500 kr.

The UN’s Sustainable Development Goals are part of IDA’s values.

IDA aims to highlight the connection to the UN’s 17 Sustainable Development Goals. This event relates to some of these goals:

Read more about the UN’s Sustainable Development Goals

Practical Information

Where

Næstved Museum
Ringstedgade 4
4700 Næstved

When

Saturday 14 June 2025
10:00 - 15:30

Registration deadline

Friday 13 June 2025 13:00

Latest cancellation

Tuesday 10 June 2025 13:00

Event language

Danish

Participants

29

Organizer

Sydsjællands Afdeling, IDA Sjælland

Co-organizer

SeniorForum, IDA København
IDA Sjælland
Sydsjællands Afdeling, IDA Sjælland
BYG Sjælland, IDA Sjælland

Meetup no.

359027
Login to see attached files