Event

Tak for lort: Vi studerer antibiotikaresistens fra dit WC med supercomputere

Bakteriel antibiotika-resistens er en stille og dødelig epidemi. Der er dog noget at gøre: Ved hjælp af supercomputere, der afkoder milliarder af DNA-stykker, kan vi overvåge resistens-gener. Kom og hør mere om DTUs forskning med ass.prof. Patrick Munck

IDA Conference, København V

Tuesday 25 April 2023

17:00 - 18:30

DKK 0.00

Danish

More practical information at the bottom of the page.
  • Bakteriel antibiotika-resistens er en stille, men dyr og dødelig epidemi. Der er imidlertid noget at gøre: Ved hjælp af supercomputere, der afkoder milliarder af DNA-stykker, kan vi overvåge resistens-gener.
  • Bakterielle infektioner, der ikke længere kan behandles effektivt med antibiotika, er et stort problem nu, og det vil blive meget værre. Der er faktisk udsigt til, at de om tre årtier vil slå flere ihjel end kræft.
  • Selvom bakterier ikke har brug for sex for at få afkom, så har de faktisk masser af sex - også med andre bakterie-arter. Når de har sex, overfører de stykker af arvemateriale til hinanden. Disse stykker DNA indeholder gener, der kan give modtageren nye evner, hvilket desværre inkluderer resistens over for lægens antibiotika.

Patrick Munk, vil fortælle om, hvordan DTU bruger moderne DNA-teknikker og supercomputere til at studere prævalens, udbredelse og diversitet af resistens-givende DNA i dyrelort, miljøet - og i dig… ved at undersøge, hvad du skyller ud i toilettet.

Forsker:

Patrick Munk, National Food Institute Research Group for Genomic Epidemiology, Assistent Professor, DTU.

Program:

  • Kl.17.00-17.30: Forplejning
  • Kl. 17.30-18.30: "Tak for lort: Vi studerer antibiotikaresistens fra dit WC med supercomputere" foredrag med Patrick Munk, DTU

Forplejning: Udover kaffe/te er der sandwiches ved ankomst. Oplys venligst ved tilmeldingen, hvis du ønsker en vegetarisk/vegansk sandwich.

Samarbejde: Arrangementet er i samarbejde med Forskningens Døgn. Forskningens Døgn er en landsdækkende videnskabsfestival, der skaber mødesteder mellem forskere og borgere. Læs mere om Forskningens Døgn HER 






Prices

Participant, not a member of IDA

0 kr.

Student, not a member of IDA

0 kr.

Unemployed IDA member

0 kr.

Member

0 kr.

Senior member

0 kr.

Student member

0 kr.

Company member

0 kr.

Member of organiser

0 kr.

The UN’s Sustainable Development Goals are part of IDA’s values.

IDA aims to highlight the connection to the UN’s 17 Sustainable Development Goals. This event relates to some of these goals:

Read more about the UN’s Sustainable Development Goals

Practical Information

Where

IDA Conference
Kalvebod Brygge 31-33
1780 København V

When

Tuesday 25 April 2023
17:00 - 18:30

Registration deadline

Monday 24 April 2023 21:00

Latest cancellation

Friday 21 April 2023 12:00

Event language

Danish

Participants

20

Organizer

IDA Sundhedsteknologi

Co-organizer

IDA Bioscience
Kurser for studerende

Meetup no.

349190
Login to see attached files