Event
Værktøjer til livscyklusvurdering LCA – hvad skal du vælge? (Fysisk møde)
Livscyklusvurdering (LCA) er blevet udbredt som beslutningsstøtte i teknologivalg, afrapportering af drift og dokumentation for virksomhedens miljøpåvirkninger. Men hvilket LCA-værktøj er det rigtige valg?
IDA Conference, København V
Thursday 14 November 2024
13:00 - 17:00
DKK 150.00 - DKK 750.00
Danish
Livscyklusvurdering (LCA) er blevet udbredt som beslutningsstøtte i teknologivalg, afrapportering af drift og dokumentation for virksomhedens miljøpåvirkninger. Men hvilket LCA-værktøj er det rigtige valg? Vi får en række af landets førende LCA-eksperter til at præsentere en række generiske og branchespecifikke LCA-værktøjer, med eksempler på deres anvendelse. Oplæggene vil kommentere på værktøjernes stærke sider og deres begrænsninger, og vi runder af med en diskussion af hvordan værktøjerne vælges.
Program:
13.00: Intro
13.10: LCAbyg v/Lærke Høvsgaard Vejsnæs, Build - AAU København
13.40: InfraLCA v/Mads Lenschau, Vejdirektoratet
14.10: EASETECH, Materialestrøm og livscyklusvurderingsmodellering v/Anders Damgaard, Lektor, DTU Sustain
14.40: An introduction to the BONSAI database: a hybrid IO-LCA database v/Fan Yang, Postdoc, The Danish Center for Environmental Assessment, Aalborg University.
15.10: Pause
15.30: Brightway, Leveraging open-source tools for Life-cycle sustainability analysis (oplæg på engelsk) v/Senior R&T Scientist, Tomás Navarrete Gutiérrez, LCSA group Luxembourg Institute of Science and Technology
16.00: ForsyningsLCA, v/Ricki Christiansen, HOFOR
16.30: Debat
16.50: Afrunding og opsamling
17.00: Sandwich
Med forbehold for at der løbende kan komme ændringer i programmet.
Mødet findes også som online-møde: https://ida.dk/arrangementer/356502
Prices
Participant, not a member of IDA | 750 kr. |
Company member | 300 kr. |
Unemployed IDA member | 300 kr. |
Member | 550 kr. |
Member of organiser | 300 kr. |
Senior member | 200 kr. |
Student member | 150 kr. |
Practical Information
Where
Kalvebod Brygge 31-33
1780 København V
When
13:00 - 17:00