Event
'Vanedyr': Hvordan manipulerer videnskaben dig?
Nicklas Brendborg udgav kæmpehittet 'Gopler ældes baglæns' i 2021. Nu er han tilbage. Få en gratis sandwich og hør om hvordan du hver eneste dag bliver manipuleret af videnskaben og industrien, til at træffe valg der måske ikke er de bedste for dig.
Københavns Biocenter - Biologisk Institut - Københavns Universitet, København
Tuesday 12 December 2023
18:30 - 21:00
DKK 75.00
Danish
Om Vanedyr
Bare to chips til… Vi spiser for usundt, vi spilder tiden på telefonen og vi ender på Netflix i stedet for i fitnesscentret. Med udgangspunkt i sin bog Vanedyr, giver Nicklas Brendborg en forklaring på, hvorfor det er så svært at kvitte de dårlige vaner.
Det er nemlig ikke dig, den er gal med: Når du ikke kan lade chipsposen stå, er det fordi en hær af forskere i madindustrien er ansat med det ene formål at få dig til at spise mere. Og når du ikke kan stoppe med at scrolle eller slippe din Netflix-serie, er det fordi tech-virksomhederne bruger endnu flere forskere imod dig.
Det er individets viljestyrke mod topforskere med hjernescannere, højteknologiske laboratorier og den nyeste viden om menneskelig biologi. Men det betyder ikke, at kampen er tabt. For forstår du først, hvordan manipulationen virker – og har de rigtige værktøjer – kan du tage kontrollen tilbage.
Med formidabel fortælleevne og stort videnskabshistorisk overskud afdækker Nicklas Brendborg det gode livs vanestyrede bagside.
Om Nicklas Brendborg
Nicklas Brendborg er kandidat i Bioteknologi fra Københavns Universitet og er en af de mest lovende forskningstalenter indenfor sit fagområde. Sideløbende med sine studier udgav Nicklas i 2021 bogen "Gopler ældes baglæns", som røg direkte ind på bestsellerlisterne med 250.000 solgte eksemplarer på 26 sprog. Særligt Nicklas’ imponerende talent for at formidle tungt videnskabeligt stof på en let tilgængelig og ikke mindst underholdende måde er blevet fremhævet i de flotte anmeldelser af bogen.
Nu er han altså tilbage med hans nye bog "Vanedyr", som han er på turné med her over vinteren og foråret - og vi har fået fornøjelsen at kunne invitere ham ind i KU's lokaler, hvor han deler alt det bedste fra "Vanedyr", så vel som sælger hans bog med signatur.
Nicklas har desuden skrevet bogen "Topstudent" og er medforfatter på Lars Tvedes bestseller "Supertrends".
Praktisk om arrangementet
Der bliver serveret sandwich + en kildevand til alle som deltager. Kom glad og gerne inden showstart, så kan alle nå at få deres ønsket sandwich udleveret.
Bestil som option hvad du ønsker - og bestil kun en sandwich ;-)
Dørene åbner 18:30 og foredrag starter klokken 19.
Selve aften vil blive kørt i to dele, med en pause undervejs. I pausen kan man købe "Vanedyr", hvis man skulle havde lyst eller mangler den sidste julegave.
Oplægget finder sted i Lundbeck Auditorium på KU på Nørre Campus.
Hvis der er spørgsmål eller noget vi skal tage ekstra hensyn til, så kontakt vores eventkoordinator Kristian på krve@ida.dk
Om IDA Bioscience
IDA Bioscience er netværket for dig, der interesserer sig for biologi, bioteknologi og naturvidenskab generelt. Medlemskab er (uanset om du er medlem af IDA eller ej). Du kan læse mere og melde dig ind her.
Som medlem af IDA Bioscience vil du kunne deltage i en masse arrangementer helt gratis!
Ikke medlem af IDA?
For at kunne tilmelde dig, skal du oprette en brugerprofil. Bemærk, ved oprettelse af en brugerprofil får du adgang til IDA's online-tjenester - du bliver ikke medlem af IDA.
Vigtig oplysning vedr. persondata på deltagerlister:
Vigtig oplysning vedr. persondata på deltagerlister: Dit navn, titel og firma vil optræde på deltagerlisten til dette arrangement, hvis du tidligere har givet samtykke eller har givet samtykke til dette i forbindelse med tilmeldingen. Deltagerlisten er tilgængelig for arrangøren og de øvrige deltagere på selve arrangementet i form af en online deltagerliste. Hvis du afmelder dig arrangementet, vil dine oplysninger ikke længere fremgå af deltagerlisten.
Prices
Member | 75 kr. |
Student member | 75 kr. |
Participant, not a member of IDA | 75 kr. |
Unemployed IDA member | 75 kr. |
Member of organiser | 75 kr. |
Options
Sandwich vegetar | 0 kr. |
Sandwich m/ kød | 0 kr. |
Ledsager | 75 kr. |
Practical Information
Where
Ole Maaløes Vej 5
2200 København
KU på Nørre Campus
When
18:30 - 21:00
Registration deadline
Latest cancellation
Event language
Participants
Organizer
Co-organizer
IDA Levnedsmiddelselskabet
Kurser for studerende