Event
Syddansk Universitet , Odense
Friday 22 May 2026
18:00 - 21:00
DKK 175.00
Danish
Efter endnu en række vellykkede smagningsevents inviterer vi nu til en frisk og festlig cidersmagning – ¡Viva la Sidra!
Er du til sprøde bobler, frugtige nuancer og hyggelig stemning, så er dette eventet for dig!
Til ¡Viva la Sidra! skal vi smage et udvalg af spændende cidere – fra tørre og elegante til sødere og mere fyldige varianter. Efter hver cider skal vi gætte og notere de karakteristika, vi mener at kunne smage, dufte og se. Er der noter af grønne æbler? Pære? Citrus? Blomster? Måske et strejf af krydderi?
Til sidst kåres de skarpeste smagsløg, og der vil naturligvis være en præmie til dem, der gætter flest rigtige detaljer.
Vi skal igennem flere forskellige cidere, som I smager og sammen svarer på spørgsmål om. Man må selvfølgelig gerne samarbejde.
Efter den officielle smagning vil der også være mulighed for at nyde lidt ekstra cider og diskutere jeres favoritter. I kommer altså igennem en del cider i løbet af aftenen, så vi fraråder, at I selv kører til eventet.
Vi håber at holde det som sædvanligt i U152.
Har du spørgsmål, kan du kontakte Jens på jkvitus@hotmail.com.
OBS: Husk at tage en oplader med til din mobil – eller sørg for, at den er fuldt opladet. Vi bruger nemlig Kahoot til at svare på spørgsmål undervejs.
Prices
Unemployed IDA member | 175 kr. |
Member | 175 kr. |
Senior member | 175 kr. |
Student member | 175 kr. |
Options
Ledsager | 450 kr. |
Practical Information
Where
Moseskovvej
5000 Odense
When
18:00 - 21:00