Event

Viva la Sidra! (Cidersmagning)

Kom til cidersmagning med IDA!

Syddansk Universitet , Odense

Friday 22 May 2026

18:00 - 21:00

DKK 175.00

Danish

More practical information at the bottom of the page.

Efter endnu en række vellykkede smagningsevents inviterer vi nu til en frisk og festlig cidersmagning – ¡Viva la Sidra!

Er du til sprøde bobler, frugtige nuancer og hyggelig stemning, så er dette eventet for dig!

Til ¡Viva la Sidra! skal vi smage et udvalg af spændende cidere – fra tørre og elegante til sødere og mere fyldige varianter. Efter hver cider skal vi gætte og notere de karakteristika, vi mener at kunne smage, dufte og se. Er der noter af grønne æbler? Pære? Citrus? Blomster? Måske et strejf af krydderi?

Til sidst kåres de skarpeste smagsløg, og der vil naturligvis være en præmie til dem, der gætter flest rigtige detaljer.

Vi skal igennem flere forskellige cidere, som I smager og sammen svarer på spørgsmål om. Man må selvfølgelig gerne samarbejde. 

Efter den officielle smagning vil der også være mulighed for at nyde lidt ekstra cider og diskutere jeres favoritter. I kommer altså igennem en del cider i løbet af aftenen, så vi fraråder, at I selv kører til eventet.

Vi håber at holde det som sædvanligt i U152.

Har du spørgsmål, kan du kontakte Jens på jkvitus@hotmail.com.

OBS: Husk at tage en oplader med til din mobil – eller sørg for, at den er fuldt opladet. Vi bruger nemlig Kahoot til at svare på spørgsmål undervejs. 

Prices

Unemployed IDA member

175 kr.

Member

175 kr.

Senior member

175 kr.

Student member

175 kr.

Options

Ledsager

450 kr.

Practical Information

Where

Syddansk Universitet
Moseskovvej
5000 Odense

When

Friday 22 May 2026
18:00 - 21:00

Registration deadline

Thursday 30 April 2026 23:55

Latest cancellation

Thursday 30 April 2026 23:55

Event language

Danish

Total seats

30

Available seats

23

Organizer

Kulturteknisk Forum, IDA Fyn

Meetup no.

365796
Login to see attached files