Event

Vores fantastiske planet - Klimamennesket: Regent for is, vejr og hav

Hvad foregår der i jorden under vores fødder? Hvad sker der i de dybeste have? Hvorfor kan iskerner gøre os klogere på klimaets udvikling? Og hvad bliver konsekvenserne, når/hvis indlandsisen smelter?

Aalborg Universitet, Aalborg Øst

Monday 30 October 2023

17:00 - 19:45

DKK 0.00 - DKK 200.00

Danish

More practical information at the bottom of the page.

Som tredje klode fra solen, lige i solsystemets smørhul, ligger en fantastisk og fascinerende planet – vores hjem.

Her på Jorden er der de helt rette betingelser for, at livet kan udfolde sig. Men hvor meget ved du om de fysiske rammer, der ligger til grund for det hele? Hvordan er Jorden opbygget? Og hvordan fungerer den?

Gennem fire overordnede temaer kan du lære den blågrønne planet bedre at kende, når vi i forelæsningsrækken sætter fokus på den faste jord, havet og atmosfæren, iskapperne og klimaet og vejret.

En række skarpe forskere fra Niels Bohr Institutet på Københavns Universitet giver dig svar på dette og meget mere. 

Del 2
Titel: Klimamennesket: Regent for is, vejr og hav 

Foredragsholder: Jens Hesselbjerg Christensen, professor i is, klima og geofysik, Niels Bohr Instituttet, Københavns Universitet 

Oplægget afholdes i samarbejde med Folkeuniversitetet Aalborg. Du skal selv tilmelde dig alle de oplæg i foredragsrækken, som du ønsker at deltage i. 

Forplejning
Efter oplægget er Miljø- og energiteknisk gruppe vært med en let anretning, hvor vi kan få en dialog om, hvad vi har fået ud af oplægget - eller hvad det nu falder os ind at snakke om. Vi medbringer vand & øl, som kan nydes fra oplæggets begyndelse. 

Der vil også være god mulighed for networking. Kontakt arrangør på Jensnoergaard56@gmail.com ved diætære ønsker. 

Bliv medlem af Miljø og Energiteknisk gruppe, IDA Nord
Medlemskab af Miljø og Energiteknisk gruppe, IDA Nord er gratis for IDA medlemmer, tilmeld dig her hvis du ønsker medlemskab (husk du skal være logget på ida.dk), vælg Min Profil → Netværk og Abonnementer. For ikke-IDA medlemmer kan du blive medlem i en fagteknisk gruppe for 500 kr/år og deltage på lige fod.

Nyhedsmail Miljø og Energiteknisk gruppe, IDA Nord er gratis for alle!
Tilmeld dig Miljø og Energiteknisk gruppe, IDA Nord's nyhedsmail , det er gratis for alle. 

Prices

Participant, not a member of IDA

200 kr.

Student, not a member of IDA

200 kr.

Company member

200 kr.

Member of organiser

0 kr.

Unemployed IDA member

0 kr.

Member

0 kr.

Senior member

0 kr.

Student member

0 kr.

The UN’s Sustainable Development Goals are part of IDA’s values.

IDA aims to highlight the connection to the UN’s 17 Sustainable Development Goals. This event relates to some of these goals:

Read more about the UN’s Sustainable Development Goals

Practical Information

Where

Aalborg Universitet
Kroghstræde 3
9220 Aalborg Øst

When

Monday 30 October 2023
17:00 - 19:45

Registration deadline

Friday 27 October 2023 12:00

Latest cancellation

Friday 27 October 2023 12:05

Event language

Danish

Total seats

20

Available seats

17

Organizer

Miljø- og Energiteknisk Gruppe, IDA Nord

Meetup no.

351551
Login to see attached files