Event

Vores livgivende sol

Til denne forelæsning vil vi se på Solens opbygning, dens aktivitetscyklus, og de mange soludbrud, der opleves i disse år.

Folkeuniversitetet, København K

Thursday 24 April 2025

18:15 - 20:00

DKK 0.00

Danish

More practical information at the bottom of the page.
Ved astrofysiker, cand.scient. Tina Ibsen.

Solen er kilden til livet på vores blå planet, men Solen er ikke så rolig, som den måske kan se ud på en varm sommerdag. Hver dag slynges tonsvis af materiale ud fra Solen i soludbrud, der kan nå hastigheder på flere tusinde kilometer i sekundet. Hvis materialet rammer os her på Jorden, kan det skabe nordlys, men også være katastrofalt for vores kommunikation og GPS-systemer.

I denne forelæsning vil vi se på Solens opbygning, dens aktivitetscyklus, og de mange soludbrud der opleves i disse år. Vi vil også se på den effekt, som udbruddene har på Jorden, og det store arbejde, der bliver gjort for at forstå Solen bedre, og hermed også blive bedre til at forudsige rumvejret.

Dette arrangement er en del af et samarbejde mellem IDA Space og Folkeuniversitetet i København. Al tilmelding foregår til Folkeuniversitetet. Klik på Tilmeld, så kommer du til Folkeuniversitetets tilmeldingsside, hvor du kan læse mere, se priser osv.


Prices

Unemployed IDA member

0 kr.

Member

0 kr.

Member of organiser

0 kr.

Senior member

0 kr.

Student member

0 kr.

Options

Ledsager

0 kr.

Practical Information

Where

Folkeuniversitetet
CSS, Gammeltoftsgade 15
1353 København K

When

Thursday 24 April 2025
18:15 - 20:00

Registration deadline

Wednesday 23 April 2025 23:59

Latest cancellation

Monday 21 April 2025 23:59

Event language

Danish

Participants

97

Organizer

IDA Space

Meetup no.

358365
Login to see attached files