Event

Få en faktabaseret præsentation om Droner af Lars Duggen - foredrag ifm. generalforsamling

En inspirerende og faktabaseret præsentation om Droner — præsenteret af Lars Duggen

Hotel Kløver Es, Hellevad

Thursday, 11 February 2027

17:00 - 19:30

DKK 0.00

Danish

More practical information at the bottom of the page.


Program

Kl. 17:00 - 18:30 Indlæg ved Lars Duggen, leder af Center for Industriel Mekanik, SDU. - herunder øl og vand.

Kl. 18:30 - 19:30 Spisning inkl. drikkevarer.


Kl. 19:30- 21:00 Generalforsamling og årsmøde, bemærk de opdeles i to adskilte arrangementer:

  • Generalforsamling i IDA Sønderjyllands afdeling (Tilmelding skal ske særskilt på arr. 369225 ).
  • Årsmøde El-Tech, IDA Syd (Tilmelding skal ske særskilt på arr. xxxxxx ). 

Om foredraget:

Droneteknologien udvikler sig med stor hastighed og skaber nye muligheder inden for både industri, forskning og samfundskritiske opgaver. I dette indlæg præsenteres de nyeste aktiviteter og forskningsinitiativer inden for droneudvikling på Syddansk Universitet (SDU).

Præsentationen giver et overblik over udviklingen af både luftbårne droner og undervandsdroner samt de teknologier, der gør dem i stand til at operere autonomt i komplekse miljøer. Der sættes fokus på aktuelle anvendelser inden for blandt andet inspektion, overvågning, logistik, miljømonitorering og maritime operationer.

Derudover belyses de væsentligste udfordringer, som forskere og udviklere arbejder med i dag, herunder navigation, sikkerhed, energioptimering, kommunikation, kunstig intelligens og samspillet mellem mennesker og autonome systemer.

Foredraget giver deltagerne et spændende indblik i den nyeste forskning og de fremtidige perspektiver for droneteknologi både over og under vandoverfladen.

Om taleren

Lars Duggen er centerleder for Center for Industriel Mekanik ved Syddansk Universitet (SDU) i Sønderborg. Centeret arbejder med både klassiske discipliner inden for mekanik samt udvikling af avancerede mekatroniske teknologier, herunder autonome systemer og droneteknologi.

Lars er uddannet mekatronikingeniør og har gennem sin karriere beskæftiget sig med forskning og udvikling inden for simulering, modellering og design af elektromekaniske komponenter og systemer. Han har omfattende erfaring med at omsætte forskningsresultater til praktiske løsninger og bidrager aktivt til udviklingen af fremtidens intelligente teknologier.

Som centerleder står Lars i spidsen for en række forsknings- og udviklingsprojekter, der spænder fra industrielle applikationer til innovative løsninger inden for blandt andet droner, automatisering og robotteknologi. Han brænder for at bygge bro mellem forskning og erhvervsliv og skabe teknologier, der kan gøre en reel forskel i samfundet og industrien.

Hvis der sker afmelding efter 3. februar eller udeblivelse på dagen, så er der et "no show"-gebyr på 100 kr.

Hold dig opdateret om arrangementer fra IDA Sønderjylland i vores Facebook-gruppe her .

Prices

Participant, not a member of IDA

0 kr.

Member of organiser

0 kr.

Unemployed IDA member

0 kr.

Member

0 kr.

Senior member

0 kr.

Student member

0 kr.

Practical Information

Where

Hotel Kløver Es
Brystrupvej 2
6230 Hellevad

When

Thursday, 11 February 2027
17:00 - 19:30

Registration deadline

Wednesday, 3 February 2027 23:55

Latest cancellation

Wednesday, 3 February 2027 23:55

Event language

Danish

Total seats

50

Available seats

45

Organizer

Sønderjylland Afdeling, IDA Syd

Co-organizer

IDA Syd

Meetup no.

369230
Login to see attached files