Event

Askepot Musical og Café Vivaldi Axelborg - Tivoli Koncertsalen

Et af historiens største kærlighedseventyr i farvestrålende nye klæder. Skoene er stadig af glas, den onde stedmor er stadig ond, men ellers er intet helt ved det gamle. Middag på Café Vivaldi incl. 2 genstande. Billetter er fremsendt pr. mail d. 29.1.24.

Café Vivaldi, København V

Saturday 16 March 2024

17:15 - 22:15

DKK 1,075.00 - DKK 1,175.00

Danish

More practical information at the bottom of the page.

Lion Musicals præsenterer i samarbejde med Live Nation: Askepot Musical

Oplev et af historiens største kærlighedseventyr i farvestrålende nye klæder med masser af magi, musik, humor, fashion og romantik - med helt nye sange af Rasmus Seebach, manuskript af Line Knutzon og kostumer af Soeren Le Schmidt.

Om forestillingen.
I ASKEPOT – THE MUSICAL begynder fortællingen i nutidens pulserende og ikke altid lige eventyrlige modebranche. Her møder vi Ella, en hårdtarbejdende og håbefuld ung kvinde, der drømmer om en plads blandt designere, catwalks og topmodeller.  

Det store modeshow er lige rundt om hjørnet, men Ella er på bunden af hierarkiet, ganske vist med et hjerte af guld, men ude af stand til at sige fra over for urimelige chefer og lige så urimelige arbejdsforhold.

Helt galt går det, da Ella – i et kikset forsøg på at servere kaffe for showets supermodel Jean Claude Barriere – slår hovedet og besvimer. Da hun vågner, befinder hun sig pludselig midt på den travle markedsplads i en magisk eventyrverden.  

Fuld af forvirring forsøger Ella at finde ud af, HVOR hun er, og ikke mindst, HVEM hun er.  

Hun vil ud af sin mærkelige drøm og tilbage til virkeligheden - men hvordan gør man det, når man er fanget i et eventyr?

Ellas kamp for at finde vejen hjem – og for at finde sig selv – er lang og farefuld. Først må hun gennemleve hele eventyret om Askepot, hvilket absolut ikke er nogen nem opgave, når det blandt andet indebærer en særdeles ond stedmor og to rædselsfulde stedsøstre.  

Heldigvis byder Ellas vej tilbage til virkeligheden også på et møde med Den Gode Fe, et par smukke sko af glas, og ikke mindst et romantisk kys med Prinsen under stjernerne.

Glæd dig til at opleve det klassiske eventyr i nye klæder – med masser af romantik, hjerte-varme og glimt i øjet.

Stjerneholdet – bag og på scenen.
Musikken til ASKEPOT – THE MUSICAL er skabt af dansk musiks eget store eventyr, Rasmus Seebach, der har skrevet helt nye sange til forestillingen i tæt samarbejde med Ankerstjerne og Andreas Sommer.

Manuskriptet til musicalen er fremtryllet af en af Danmarks mest originale dramatikere, Line Knutzon, der med sikker hånd fører det klassiske eventyr ind i vor tids hæsblæsende virkelighed.  

Den danske topdesigner Soeren Le Schmidt står bag forestillingens mange spektakulære haute couture-kjoler og -kostumer. 

Medvirkende:

Johanne Milland: Askepot / Ella 

Stig Rossen: Kongen / Chef for modehuset 

Caroline Henderson: Den Onde Stedmor / Mrs. Poolstick 

Cristopher Schøllhammer Rørmose: Prinsen / Jean Claude Barriere 

Pelle Emil Hebsgaard: Den gode fe / Chefdesigner 

Rasmus Brohave: Kammertjener / Andreas  

m.fl.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Inden forestillingen mødes vi i restauranten Café Vivaldi, Axeltorv tæt ved Tivoli kl. 17.15.  

Vi får en dejlig menu (hovedret og dessert)

Derudover: 2 "genstande", som kan være øl, husets vin, sodavand.

Øvrige drikkevarer for egen regning.

Efter middagen går vi til Tivolis Koncertsal, hvor forestillingen starter kl. 20.00, så sørg for at gå til Jeres pladser rettidigt.

Sluttidspunkt er anslået.

Inkluderet i prisen er 2 retters menu med 2 genstande samt gode O billetter midtfor på række 4, 5 eller 6.

Billetter er fremsendt pr. mail d. 29.1.24. Hvis ikke du har modtaget billetter iht. beskrivelsen, så kontakt venligst IDA for afklaring.

Kulturforums arrangør er Birgit Røbel

Tilmeldingen er bindende.

Prices

Unemployed IDA member

1,175 kr.

Member

1,175 kr.

Senior member

1,175 kr.

Student member

1,075 kr.

Options

1. Ledsager

1,175 kr.

2.-3. ledsager

1,325 kr.

Studerende 1. ledsager

1,075 kr.

Practical Information

Where

Café Vivaldi
Axeltorv 1
1609 København V
Tivoli Koncertsalen

When

Saturday 16 March 2024
17:15 - 22:15

Registration deadline

Sunday 14 January 2024 23:55

Latest cancellation

Monday 1 May 2023 23:55

Event language

Danish

Participants

21

Organizer

KulturForum, IDA København

Meetup no.

349756
Login to see attached files