Arrangement

Askepot Musical og Café Vivaldi Axelborg - Tivoli Koncertsalen

Et af historiens største kærlighedseventyr i farvestrålende nye klæder. Skoene er stadig af glas, den onde stedmor er stadig ond, men ellers er intet helt ved det gamle. Middag på Café Vivaldi incl. 2 genstande. Billetter er fremsendt pr. mail d. 29.1.24.

Tilmeldingsfrist: 14. januar 2024 kl. 23.55

Café Vivaldi, København V

Lørdag den 16. marts 2024

kl. 17.15 - 22.15

1.075,00 kr. - 1.175,00 kr.

Dansk

Find flere praktiske informationer nederst på siden.

Lion Musicals præsenterer i samarbejde med Live Nation: Askepot Musical

Oplev et af historiens største kærlighedseventyr i farvestrålende nye klæder med masser af magi, musik, humor, fashion og romantik - med helt nye sange af Rasmus Seebach, manuskript af Line Knutzon og kostumer af Soeren Le Schmidt.

Om forestillingen.
I ASKEPOT – THE MUSICAL begynder fortællingen i nutidens pulserende og ikke altid lige eventyrlige modebranche. Her møder vi Ella, en hårdtarbejdende og håbefuld ung kvinde, der drømmer om en plads blandt designere, catwalks og topmodeller.  

Det store modeshow er lige rundt om hjørnet, men Ella er på bunden af hierarkiet, ganske vist med et hjerte af guld, men ude af stand til at sige fra over for urimelige chefer og lige så urimelige arbejdsforhold.

Helt galt går det, da Ella – i et kikset forsøg på at servere kaffe for showets supermodel Jean Claude Barriere – slår hovedet og besvimer. Da hun vågner, befinder hun sig pludselig midt på den travle markedsplads i en magisk eventyrverden.  

Fuld af forvirring forsøger Ella at finde ud af, HVOR hun er, og ikke mindst, HVEM hun er.  

Hun vil ud af sin mærkelige drøm og tilbage til virkeligheden - men hvordan gør man det, når man er fanget i et eventyr?

Ellas kamp for at finde vejen hjem – og for at finde sig selv – er lang og farefuld. Først må hun gennemleve hele eventyret om Askepot, hvilket absolut ikke er nogen nem opgave, når det blandt andet indebærer en særdeles ond stedmor og to rædselsfulde stedsøstre.  

Heldigvis byder Ellas vej tilbage til virkeligheden også på et møde med Den Gode Fe, et par smukke sko af glas, og ikke mindst et romantisk kys med Prinsen under stjernerne.

Glæd dig til at opleve det klassiske eventyr i nye klæder – med masser af romantik, hjerte-varme og glimt i øjet.

Stjerneholdet – bag og på scenen.
Musikken til ASKEPOT – THE MUSICAL er skabt af dansk musiks eget store eventyr, Rasmus Seebach, der har skrevet helt nye sange til forestillingen i tæt samarbejde med Ankerstjerne og Andreas Sommer.

Manuskriptet til musicalen er fremtryllet af en af Danmarks mest originale dramatikere, Line Knutzon, der med sikker hånd fører det klassiske eventyr ind i vor tids hæsblæsende virkelighed.  

Den danske topdesigner Soeren Le Schmidt står bag forestillingens mange spektakulære haute couture-kjoler og -kostumer. 

Medvirkende:

Johanne Milland: Askepot / Ella 

Stig Rossen: Kongen / Chef for modehuset 

Caroline Henderson: Den Onde Stedmor / Mrs. Poolstick 

Cristopher Schøllhammer Rørmose: Prinsen / Jean Claude Barriere 

Pelle Emil Hebsgaard: Den gode fe / Chefdesigner 

Rasmus Brohave: Kammertjener / Andreas  

m.fl.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Inden forestillingen mødes vi i restauranten Café Vivaldi, Axeltorv tæt ved Tivoli kl. 17.15.  

Vi får en dejlig menu (hovedret og dessert)

Derudover: 2 "genstande", som kan være øl, husets vin, sodavand.

Øvrige drikkevarer for egen regning.

Efter middagen går vi til Tivolis Koncertsal, hvor forestillingen starter kl. 20.00, så sørg for at gå til Jeres pladser rettidigt.

Sluttidspunkt er anslået.

Inkluderet i prisen er 2 retters menu med 2 genstande samt gode O billetter midtfor på række 4, 5 eller 6.

Billetter er fremsendt pr. mail d. 29.1.24. Hvis ikke du har modtaget billetter iht. beskrivelsen, så kontakt venligst IDA for afklaring.

Kulturforums arrangør er Birgit Røbel

Tilmeldingen er bindende.

Priser

Ledigt IDA-medlem

1.175 kr.

Medlem

1.175 kr.

Seniormedlem

1.175 kr.

Studiemedlem

1.075 kr.

Tilvalg

1. Ledsager

1.175 kr.

2.-3. ledsager

1.325 kr.

Studerende 1. ledsager

1.075 kr.

Praktiske Informationer

Hvor

Café Vivaldi
Axeltorv 1
1609 København V
Tivoli Koncertsalen

Hvornår

Lørdag den 16. marts 2024
kl. 17.15 - 22.15

Tilmeldingsfrist

Søndag den 14. januar 2024 kl. 23.55

Afmeldingsfrist

Mandag den 1. maj 2023 kl. 23.55

Arrangementssprog

Dansk

Antal tilmeldte

21

Arrangør

KulturForum, IDA København

Arrangementsnr.

349756
Login og se tilknyttede filer