Event
Blod - Godt for dig!
Blod fra slagtedyr er en god kilde til jern og protein, som ikke bør gå til spilde. Hør om hvordan man tidligere har anvendt blod, hvilke teknologier der kan tages i brug, og kom og smag traditionelt paltbrød fra Sverige.
IDA Conference, København V
Wednesday 10 January 2024
19:00 - 21:30
DKK 100.00 - DKK 200.00
Danish
Blod som ingrediens er ikke populært blandt så mange, og der er kun få tilhængere af blodpølser. I Norge har kan man dog købe blod i små spande, til at lave blodpandekager af, og i Sverige har vi fundet knækbrød med blod (paltbrød eller paltknäcke).
Blod er ellers en fremragende kilde til protein og jern, og det ville være synd hvis den skulle gå til spilde. Derfor sætter vi fokus på blod til denne aften og kommer forbi det historiske perspektiv, udnyttelsen i en nutidskontekst samt konkrete produketer på markedet.
Aftenens program:
19:00-19:10 Velkommen v/ Helle Buchardt Boyd,IDA Levnedsmiddelselskabet
19.10- 19.40 Brugen af blod i Danmark gennem tiden v/Nina Bauer
19:40-20:10 Proteinprodukter udvundet af blod v/Emil Rathsach Petersen, Teknologisk Institut
20:10-20:30 PAUSE
20:30-21:00 Paltbrød (English entry) v/Torbjörn Ullsten, Mjälloms Tunnbröd
21:00-21:30 Q&A samt afrunding v/ Klaus Volhøj, IDA Levnedsmiddelselskabet
Hvis du bliver forhindret i at deltage, så husk at afmelde dig. Der er no show gebyr på 200 kr., hvis du udebliver uden afbud.
Prices
Participant, not a member of IDA | 200 kr. |
Company member | 100 kr. |
Member of organiser | 100 kr. |
Unemployed IDA member | 100 kr. |
Member | 100 kr. |
Student member | 100 kr. |
The UN’s Sustainable Development Goals are part of IDA’s values.
IDA aims to highlight the connection to the UN’s 17 Sustainable Development Goals. This event relates to some of these goals:
Practical Information
Where
Kalvebod Brygge 31-33
1780 København V
When
19:00 - 21:30