Event

Er Kina ved at overhale Vesten i sundhedsinnovation?

Kina rykker massivt inden for sundhedsteknologi, life science og bioscience. Hvad betyder det for danske ingeniører og virksomheder? Kom til en aften med indsigt, perspektiv og netværk.

Solar - Brøndby, Brøndby

Wednesday 24 June 2026

17:30 - 20:45

DKK 100.00 - DKK 400.00

Danish

More practical information at the bottom of the page.

Kan landet, hvor Covid-19 først blev kendt af omverdenen, samtidig være en global drivkraft inden for sundhedsteknologi, life science og bioscience? Kina investerer massivt i digital sundhed, bioteknologi, medicinsk udstyr og aldersomsorg. Landet positionerer sig strategisk i hele værdikæden – fra forskning og data til produktion, regulering og eksport. 

Kom og få et skarpt og nuanceret indblik i, hvordan Kinas satsning påvirker globale markeder, teknologiske standarder og konkurrencevilkår – og hvad det betyder for danske ingeniører, virksomheder og samarbejdspartnere. 

  • 17.30-19.15:
    Kort velkomst v. Christina Cohr, IDA Sjælland Erhvervsudvalg efterfulgt af
    oplægget ‘Et ‘sundere’ Kina’ v. Christina Boutrup inkl. mulighed for spørgsmål  
  • 19.15-20.45:
    Efter den faglige del inviterer vi til netværk og tapas, hvor du kan udveksle
    perspektiver med andre IDA-medlemmer. 

I oplægget tegner Christina Boutrup et aktuelt situationsbillede af Kina med fokus på sundhedsteknologi, life science og
bioscience. Kina er ikke længere kun en global industrigigant – landet positionerer sig aktivt som central aktør inden for sundhedsteknologi, digital sundhed og medicinsk innovation. Vi ser på udviklingen inden for AI-diagnostik, telemedicin, biotek, ældreteknologi og sundhedsdata – og diskuterer både muligheder, afhængigheder og geopolitiske risici.
 

Hvordan påvirker dette den globale værdikæde, forskningssamarbejder, standarder og muligheder for danske virksomheder og ingeniører? 

Det bliver en aften med perspektiv på innovation, konkurrenceevne og teknologisk suverænitet i sundhedssektoren. 

Arrangementet er hybridt. Du kan deltage fysisk i Brøndby (17.30-20.45) eller online (17.30–19.15 - separat tilmelding).  

Om Christina Boutrup: Christina Boutrup er erhvervsjournalist og en af Danmarks førende Kina-kendere. Hun har dækket Kinas udvikling siden 2004, bl.a. som Asien-korrespondent for TV 2, og har skrevet flere anerkendte bøger om landets globale rolle. 

IDA Sj. Erhvervsudvalg kontakt: Christina Cohr - mobil 51 43 61 18. 

BEMÆRK: Der opkræves et no show gebyr ved udeblivelse eller framelding efter fristens udløb. No show gebyret vil være på 400,- kr. 

Prices

Participant, not a member of IDA

400 kr.

Member of organiser

100 kr.

Unemployed IDA member

100 kr.

Member

100 kr.

Senior member

100 kr.

Student member

100 kr.

Options

Ledsager

400 kr.

Practical Information

Where

Solar - Brøndby
Gammelager 14
2605 Brøndby

When

Wednesday 24 June 2026
17:30 - 20:45

Registration deadline

Monday 15 June 2026 23:55

Latest cancellation

Monday 15 June 2026 23:55

Event language

Danish

Total seats

78

Available seats

77

Organizer

Erhvervsudvalg, IDA Sjælland

Meetup no.

365836
Login to see attached files