Event
Fællesskabet om ”Det Kolde Gys”
Er det kuldechokket, suset i kroppen eller fællesskabet i saunaen, der får os til at hoppe i det kolde vand igen og igen? Vidste du, at vinterbadning og samværet i saunaen måske påvirker os helt ned på celleniveau?
IDA Pakhusene, Aarhus C
Tuesday, 12 January 2027
17:00 - 19:00
DKK 0.00
Danish
Måske kender du det her? Du er inviteret til en fest og møder nogen, du ikke kender. Snakken går. I fortæller lidt om jer selv, og på et tidspunkt siger du: ”Jeg kan rigtigt god li´ at vinterbade!”
Tiden står stille… Og så kommer spørgsmålet: ”Hvorfor kan du li`det?”. Og hvad svarer du så?
Måske har du det ligesom mig. Det er faktisk lidt svært at svare på. Og når det kan være lidt svært at få sat munden på gled, så kan det have noget at gøre med, at det ikke kun er champagnebruset i huden, men også fællesskabet om at hoppe i det kolde vand, der motiverer dig til at komme ned og nappe et dyp.
Jeg vil fortælle lidt om forskning i, hvad det gør ved os at ”få det kolde gys”. Jeg vil også fortælle lidt om forskning i, hvad det gør ved os at sidde i en sauna sammen. Vidst du fx at et vinterdyp og en snak i varmen ændrer på, hvordan generne i dine celler fungerer? Med betydning for dit helbred, din trivsel og dit humør? Det har den nyeste forskning i epigenetik og relationer mange spændende bud på.
Jeg er formand for Nappedam Vinterbadere med 650 medlemmer. Jeg har en baggrund som psykolog og arbejder både som selvstændig erhvervspsykolog og lektor i psykologi ved læreruddannelsen på VIA University College Aarhus. Jeg er særligt optaget af ”mennesket i naturen og naturen i mennesket”.
Det vil jeg fortælle meget mere om, når vi ses 😊
Jens Damkjær, formand for Nappedam Vinterbadere
Prices
Participant, not a member of IDA | 0 kr. |
Company member | 0 kr. |
Member of organiser | 0 kr. |
Unemployed IDA member | 0 kr. |
Member | 0 kr. |
Senior member | 0 kr. |
Student member | 0 kr. |
Practical Information
Where
Mariane Thomsens Gade 2F, 3. sal
8000 Aarhus C
When
17:00 - 19:00
Registration deadline
Latest cancellation
Event language
Total seats
Available seats
Organizer
Co-organizer
Elektroteknisk Gruppe, IDA Østjylland